Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

18 grudnia br. w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wraz z Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej Karolem Nawrockim wręczył medal Świadek Historii Andrzejowi Rogowi - reżyserowi spektakli teatralnych m.in. cyklu Koncertów Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück "Siła Miłości".

 

Wśród laureatów przyznawanego przez Instytut Pamięci Narodowej wyróżnienia przyznawanego za upamiętnianie dziejów Narodu Polskiego znaleźli się także: Mariusz Kowalski, Paweł Kurtyka i Krzysztof Witkowski, a także Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Krakowski Oddział Związku Sybiraków.

 

Józef Piłsudski mówił iż “Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem. Staje się tylko zbiorowiskiem ludzi, którzy czasowo zajmują dane terytorium”. Działalność tych, którzy dzisiaj otrzymali to wyróżnienie przyznane przez Instytut Pamięci Narodowej przez pana Prezesa Karola Nawrockiego pokazuje, iż robią Państwo wszystko, abyśmy byli narodem, a nie zbiorowiskiem ludzi, którzy czasowo zajmują dane terytorium. Robią Państwo tak wiele dla podtrzymywania pamięci, dla udokumentowania wydarzeń historycznych, dla zbierania świadectw, dla opowiedzenia młodemu pokoleniu o naszym doświadczeniu historycznym, że praca ta naprawdę służy w wyjątkowy sposób Rzeczypospolitej. Ojciec Święty Jan Paweł II definiował naród jako trwnie i ciąg przeszłości teraźniejszości i przyszłości podkreślając, że każdy z tych momentów trwania narodu jest tak samo ważna, że nie można budować współczesności zapominając o przeszłości oraz że nie można marzyć o przyszłości jeżeli nie jesteśmy zakorzenieni w przeszłości przypomniał minister Jan Jóżef Kasprzyk.

 

Następnie podkreślił, że laureaci czynią ogromnie wiele, abyśmy byli zakorzenieni, abyśmy pamiętali i dar Niepodległości otrzymany od poprzednich pokoleń przekazali w przyszłość, tym pokoleniom które przyjdą po nas.

 

Serdecznie Państwu gratuluję tego wyróżnienia. Dziękuję panu prezesowi za to, że uhonorował tak zacne osoby i instytucje z województwa świętokrzyskiego i małopolskiego.

Dobrze Państwo służą Rzeczpospolitej Niepodległej, która da Bóg, że będzie trwać wiecznie – dodał szef UdSKiOR.

 

Laureatami nagrody Świadek Historii zostały osoby oraz instytucje społeczne, dbające o zbieranie świadectw i przekazywanie historii młodszemu pokoleniu Polaków:

 

Mariusz Kowalski, który od 1982 r. jest drużynowym pierwszej w Polsce drużyny harcerskiej imienia 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Pełni obowiązki wiceprezesa Fundacji i szefa Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Z jego inicjatywy w Kielcach wmurowano dwie tablice pamiątkowe - pierwszej potyczki ułanów na szlaku do niepodległej "siódemki Beliny-Prażmowskiego" z pododdziałami carskich kozaków w Kielcach 12 sierpnia 1914 r. oraz 100-lecia powstania 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Uczestniczy w kwestach na ratowanie zabytków kieleckich cmentarzy, jest autorem scenariuszy widowisk historycznych, bierze udział w organizacji pokazów i inscenizacji rocznicowych.

 

Paweł Kurtyka jest założycielem Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej, działającego od 2010 r. Uczestniczył w strajku głodowym działaczy opozycji antykomunistycznej w obronie nauki historii w polskich szkołach średnich (2012 r.) Założył Fundację im. Janusza Kurtyki, promującą historię Polskę w kraju i za granicą.

 

Andrzej Róg aktor, reżyser i pedagog, organizator wydarzeń kulturalnych upamiętniających tragedię kobiet męczonych przez Niemców w KL Ravenbruck m .in. cyklu Koncertów Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück "Siła Miłości". Działacz opozycji niepodległościowej. W czasie studiów należał do NZS. W stanie wojennym kolportował podziemną prasę i ulotki. Brał udział w studenckim strajku okupacyjnym w Collegium Novum UJ w lutym 1981 r. Przez długie lata był bliskim współpracownikiem śp. Prof. Wandy Półtawskiej.

 

Krzysztof Witkowski to kielecki społecznik zaangażowany w krzewienie wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego okresu międzywojennego, czasu okupacji niemieckiej i sowieckiego zniewolenia. Od blisko 30 lat prywatnie działa na rzecz podtrzymywania pamięci o miejscach w Kielcach i okolicy, z którymi wiążą się szczególne historie. Prowadzi archiwum, dokumentując i utrwalając świadków historii - uczestników wydarzeń z czasów okupacji.

 

Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie od 2011 r. zajmuje się profesjonalnym dokumentowanie tzw. przymusowych migracji ludności polskiej, w tym zesłańców na Sybir.

 

Krakowski Oddział Związku Sybiraków powstał w 1989 r. Członkami organizacji są zesłańcy Sybiru, deportowani z ziem wschodnich RP w lutym, kwietniu i czerwcu 1940 r. i w czerwcu 1941 r., a także Polacy, głównie AK-owcy, wywiezieni w głąb Związku Sowieckiego w latach 1944-1956. Związek liczy ponad 200 osób. Są to głównie dzieci osób wywiezionych podczas II wojny światowej i potomkowie Polaków deportowanych w latach 1933-1936, powracający do Polski głównie z Ukrainy i Kazachstanu.

 

Świadek Historii to nagroda honorowa przyznawana instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierających działalność edukacyjną, naukową i badawczą Instytutu Pamięci Narodowej.
Nagroda została ustanowiona w marcu 2009 roku dla uhonorowania osób i instytucji szczególnie działających na polu upamiętniania historii Narodu Polskiego oraz wspierających IPN. Od 2014 roku, decyzją Prezesa IPN, nagrodę mogą również otrzymywać osoby mieszkające poza granicami Polski. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać zarówno instytucje, organizacje, jak i osoby fizyczne. Przyznawana nagroda ma charakter honorowy.