W czwartek, 17 października br., delegacja polskich „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” wraz z Weteranami Walk o Niepodległość RP i Szefem UdSKiOR Janem Józefem Kasprzykiem odsłoniła pamiątkową tablicę w Nowym Domu Polskim w Jerozolimie.
Uroczystość zainaugurowała Msza św. sprawowana przez biskupa Krzysztofa Zadarko. Następnie minister Kasprzyk przekazał na ręce posługujących w Nowym Domu Polskim Sióstr Elżbietanek replikę zaginionego w wyniku dziejowej zawieruchy Orderu Wojennego Virtuti Militari gen. Kazimierza Sosnkowskiego, który został mu przyznany przez Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1923 r. Naczelny Wódz pozostawił swoje odznaczenie w Ziemi Świętej jako wotum w 1943 r.
– Dzisiaj my, obecni w Nowym Domu Polskim w Jerozolimie u Sióstr Elżbietanek, które tak pięknie strzegą wszystkiego, co polskie, katolickie i chrześcijańskie, chcemy pozostawić wierną replikę tego Orderu, ofiarowanego przez generała Kazimierza Sosnkowskiego na ręce Sióstr – strażniczek narodowej pamięci – powiedział Szef UdSKiOR, wręczając replikę odznaczenia przełożonej Sióstr Elżbietanek s. Genowefie Ziółkowskiej.
Minister Kasprzyk uhonorował ponadto Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety w Jerozolimie medalem „Pro Patria” w uznaniu jego zasług w pielęgnowaniu w Ziemi Świętej wszystkiego, co polskie i katolickie. W Starym Domu Polskim w czasie II wojny światowej zatrzymywali się żołnierze gen. Władysława Andersa oraz Brygady Strzelców Karpackich. Medal w imieniu odznaczonych odebrała s. Róża.
Historycznym momentem była ceremonia odsłonięcia tablicy upamiętniającej pobyt Weteranów 2. Korpusu Polskiego, Kombatantów Polskiego Państwa Podziemnego oraz polskich „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” w Ziemi Świętej. Upamiętnienie odsłonił Szef UdSKiOR wraz z przewodniczącym Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych sędzią Bogusławem Nizieńskim oraz przełożoną Sióstr Elżbietanek s. Genowefą Ziółkowską. Następnie polska delegacja złożyła pod tablicą biało-czerwony wieniec, po czym wszyscy wspólnie odśpiewali hymn „Boże, coś Polskę”.
– Wy, Weterani 2. Korpusu, doświadczyliście tułaczki po całym świecie, zaznaliście tego, co znaczy nie mieć wolnej Ojczyzny. Wy, polscy „Sprawiedliwi”, w latach największego piekła okazaliście miłosierdzie i miłość bliźniego. Możemy od Was się uczyć tego, jak wielkim darem jest wolność i niepodległość. Za tę lekcję Wam dziękujemy – zwrócił się do uczestników IV Zjazdu Polaków Ratujących Żydów minister Kasprzyk.
– Ojczyznę dopiero wtedy się docenia, kiedy się ja traci. My jej nigdy nie utracimy, bo tak, jak ślubowaliśmy w Tyberiadzie, będziemy dążyć do tego, aby była nie tylko wolna, ale także wielka. Na zawsze – zakończył.
Msza św. sprawowana w piątek, 18 października br., tuż obok Wieczernika w Jerozolimie, gdzie Chrystus spożył ostatnią wieczerzę, ustanawiając sakrament Eucharystii i kapłaństwa, była ostatnim punktem IV Zjazdu Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wcześniej, przed południem, polska delegacja złożyła wieniec na katolickim cmentarzu na Górze Syjon, gdzie znajduje się kilkadziesiąt grobów żołnierzy i cywilów polskich z lat 1941-1947. Spoczywa tu także Oskar Schindler – niemiecki „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, który uratował ponad tysiąc Żydów. Tegoroczny zjazd obfitował w wiele wzruszających momentów, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci jego uczestników.