Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

Szanowni Państwo,

 

dziś startuje nowy program dotacyjny Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o finansowe wsparcie działań opiekuńczych na rzecz środowiska kombatanckiego w związku ze stanem epidemii. Kwota przeznaczona na ten cel to 1 milion złotych.

 

W czasie epidemii Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych nieprzerwanie świadczy pomoc indywidulaną dla weteranów walk o niepodległość, kombatantów, ofiar represji wojennych i powojennych oraz dla działaczy opozycji antykomunistycznej.

 

Cały czas wypłacamy naszym podopiecznym świadczenia, a także udzielamy dodatkowego wsparcia finansowego wszystkim potrzebującym – mówi Szef Urzędu Jan Józef Kasprzyk. W tegorocznym budżecie na pomoc indywidulaną dla kombatantów dysponujemy najwyższą od lat kwotą - blisko 30 milionów złotych. Każdego dnia środki finansowe są przekazywane bezpośrednio naszym podopiecznym. W ciągu ostatnich tygodni z tej formy pomocy skorzystało ponad pół tysiąca kombatantów­ – podkreśla minister Kasprzyk.

 

Urząd bardzo wysoko ocenia działalność żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, harcerzy, strzelców i wolontariuszy, którzy od momentu wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w krajuw różnych dodatkowych formachniosą pomoc Weteranomwalk o Niepodległość.

 

Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie – podkreśla Szef Urzędu – Pomagamy im w dotarciu do potrzebujących wsparcia kombatantów. Dodatkowo, aby wesprzeć działania organizacji pozarządowych, głównie stowarzyszeń i fundacji świadczących pomoc kombatantom w czasie trwającej epidemii, podjąłemdziś decyzję o uruchomieniu specjalnego programu dotacyjnego – informuje Jan Józef Kasprzyk.

 

Działając zgodnie z ustawą o pożytku publicznym i wolontariacie, Urząd opracował zasady nowego otwartego konkursu ofert, w ramach którego organizacje pozarządowe mogą ubiegać się w Urzędzie o finansowe wsparcie działań opiekuńczych na rzecz środowiska kombatanckiego, realizowanych w związku z ogłoszonym stanem epidemii.

 

W ramach dotacji Urząd będzie finansował lub dofinansowywał zakup codziennych posiłków wraz z kosztami ich dostarczenia dla kombatantów i osób represjonowanych, koszty okresowego dostarczania zestawów niezbędnych artykułów spożywczych i produktów codziennego użytku dla kombatantów i osób represjonowanych czy zakup środków osobistej ochrony sanitarnej, takich jak np. rękawiczki jednorazowego użytku, maseczki ochronne, odzież ochronna (zarówno dla kombatantów, jak i przedstawicieli podmiotu realizującego zadania opiekuńcze).

 

Na realizację tych zadań została przeznaczona kwota w wysokości 1 mln złotych.

 

Ogłoszenie Otwartego Konkursu Ofert, które określa szczegóły dotyczące składania ofert i realizacji programu, jest dostępne tutaj. Serdecznie zachęcamy do przekazania tej informacji wszystkim zainteresowanym podmiotom oraz do składania ofert!