Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

W godzinę „W” przy akompaniamencie syren alarmowych przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, weterani i tłumy warszawiaków oddali hołd Powstańcom Warszawskim.

 

Zgromadzeni przed pomnikiem „Chwała Zwyciężonym” minutą ciszy uczcili Bohaterów. Odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego a hejnalista ze stołecznej Straży Miejskiej odegrał hejnał warszawski.

 

Następnie modlitwę w intencji poległych powstańców odmówił administrator apostolski Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego abp Józef Guzdek, który podkreślił, że aby spłacić dług wdzięczności wobec tych, którzy na ołtarzu wolności złożyli swoje życie, pamięć nie wystarczy. Trzeba zrobić krok w kierunku zrozumienia, dlaczego tak postąpili. Obyśmy powrócili do naszych domów lepsi, a nasze życie każdego dnia stawało się służbą Bogu i Ojczyźnie.

 

– Kwatera powstańcza na Wojskowych Powązkach to miejsce spotkań z poległymi i zmarłymi powstańcami. Wsłuchujemy się w ciszę mogił, w których spoczywają rycerze wolności. Wpatrujemy się w powstańcze krzyże, które przemawiają i przypominają ewangeliczną prawdę: nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Są one znakiem wartości najważniejszych i niezaprzeczalnych – powiedział.

 

Po salwie honorowej pododdziału Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego odbyła się ceremonia złożenia kwiatów. Podczas części oficjalnej tak, jak w latach poprzednich złożono pięć wieńców. Kwiaty pod pomnikiem Gloria Victis złożyli prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Sejmu RP Elżieta Witek, marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki, premier RP Mateusz Morawiecki oraz prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Delegacjom towarzyszyli Bohaterowie sierpniowych dni chwały.

 

Oficjalną część obchodów na Powązkach Wojskowych zakończyło odprowadzenie wojskowej asysty honorowej i pocztów sztandarowych.

 

Kilka godzin wcześniej, przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy zbiegu ul. Wiejskiej i ul. Matejki w Warszawie również upamiętniono 77. rocznicę wolnościowego zrywu stolicy.

 

Przemawiająca do zgromadzonych Teresa Stanek ps. „Mitsuko” ze Światowego Związku Żołnierzy AK, która zwróciła się do z apelem do młodych uczestników niedzielnej uroczystości: – Pamiętajcie! My nie jesteśmy bohaterami. My byliśmy po prostu obywatelami Podziemnego Państwa Polskiego. Bierzcie przykład nie z naszego męstwa, tylko z rozumnego myślenia. Teraz wy służycie Polsce. Musicie myśleć, uczyć się, musicie brać przykład, który wam będzie służył do podejmowania dalszych działań dla Polski i dla siebie.

 

– Nie musicie czytać kartek z naszego pamiętnika, zapisanego ołówkiem bądź w pamięci. Wystarczy tylko, żebyście myśleli o tym, że jesteście samodzielni, odpowiedzialni, dzielni. Tacy, jak byli Kolumbowie. Nie pozwólcie sobie na to, aby ktoś narzucał wam swoje przekonania. Pamiętajcie o tym, że jesteście wolni, że wasze decyzje muszą być zawsze mądre i roztropne – podkreśliła.