W środę, 16 października 2019 r., prezydent Izraela Reuwen Riwlin spotkał się z polskimi „Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata” i Weteranami Walk o Niepodległość RP w Pałacu Prezydenckim w Jerozolimie. Wydarzenie miało miejsce po raz pierwszy w historii.
Czwarty dzień pobytu polskiej delegacji w Ziemi Świętej rozpoczął się od Mszy św. w Kaplicy Krzyżowców Bazyliki Grobu Pańskiego – najważniejszej świątyni chrześcijańskiej położonej na Starym Mieście Jerozolimy, w przypuszczalnym miejscu męki, ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Uczestnicy IV Zjazdu Polaków Ratujących Żydów przeszli również Drogą Krzyżową, zatrzymując się na dłużej przy III stacji – niewielkiej kaplicy, odrestaurowanej w 1947 r. przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.
W Pałacu Prezydenckim polską delegację przyjął prezydent Izraela Reuwen Riwlin, który powiedział, że „odwaga, wyjątkowa śmiałość i humanizm wobec drugiego człowieka polskich Sprawiedliwych są godne podziwu”. – Wymagało to niezwykłej siły i odwagi. To wywołuje wzruszenie u każdego człowieka – stwierdził prezydent, dodając: – Wasze czyny są zapisane złotymi zgłoskami w historii narodu żydowskiego.
– My w Polsce dobrze wiemy, że trzeba walczyć z każdym przejawem ideologii, biorącej na sztandary nienawiść. Byliśmy pierwszym krajem, który powiedział stanowcze „nie” największym totalitaryzmom, płacąc za to ogromną cenę – powiedział Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, który przewodniczył delegacji.
Podczas spotkania swoimi wspomnieniami podzieliła się jedna ze „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”, Janina Rościszewska. – Po pierwszym napadzie na nasz dom siedmiu Żydów, których ukrywaliśmy, zapytało: „Co dalej? Ryzykujemy?”, a ojciec odpowiedział: „Albo razem przeżyjemy, albo nikt z nas nie przeżyje!”.
Na spotkaniu obecni byli również Ambasador RP w Tel-Awiwie Marek Magierowski, wiceminister MSWiA Krzysztof Kozłowski i wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma.
Następnie polska delegacja udała się do Kościoła „Pater Noster” na Górze Oliwnej w Jerozolimie. To w tym miejscu Chrystus nauczył apostołów modlitwy „Ojcze Nasz”. Tablicę w języku polskim pozostawili tu w 1943 roku żołnierze Brygady Strzelców Karpackich.
Ostatnim punktem programu był koncert w ramach IV Festiwalu Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych”, który odbył się w Jerusalem Theatre w Jerozolimie. Wydarzenie miało na celu upamiętnienie Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów. Koncertu wysłuchali także potomkowie ocalonych i mieszkańcy Izraela. Wśród nich był Shai Segal z małżonką, którego ojciec został uratowany przez mieszkańców Podkarpacia.
Tuż przed koncertem głos zabrał ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski, który w słowach uznania zwrócił się do obecnych na sali polskich „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. Okolicznościowe przemówienie wygłosił także pomysłodawca Festiwalu Bogdan Romaniuk z Fundacji im. Rodziny Ulmów „Soar”, która jest organizatorem koncertów.
W części kantoralnej wystąpili artyści z Izraela: Chaim Setren i Israel Rand wraz z orkiestrą pod batutą Ellie Jaffe. W drugiej części koncertu wystąpił Piotr Rubik z solistami, chórem z Wrocławia oraz wyżej wspomnianą orkiestrą. Projekt został objęty patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.