Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

Z okazji 40. rocznicy rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyło się 26 lutego br. uroczyste posiedzenie Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych z udziałem Szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka.

 

Podczas spotkania minister Kasprzyk uhonorował medalami „Pro Bono Poloniae” jednych z najbardziej zasłużonych członków NZS, a zarazem jego współtwórców: wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, Agnieszkę Romaszewską-Guzy oraz Jarosława Guzego.

 

Pragnę serdecznie podziękować za to wszystko, co czyniliście w latach panowania w Polsce władzy komunistycznej. Dziękuję również za to, że wartości, które były udziałem Waszej walki, przekazujecie tym, którzy współcześnie tworzą rzeczywistość naszej Ojczyzny. Wasz przykład pociąga następne pokolenia do tego, aby służyć „pro Bono Poloniae” – dla dobra Polski – powiedział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zwracając uwagę na liczne korzyści płynące z nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, która została niemal jednogłośnie przyjęta dzień wcześniej przez Sejm i przekazana do Senatu:

 

Dzięki nowelizacji ustawy zwiększą się znacząco progi dochodowe uwzględniane przy przyznawaniu pomocy okresowej i jednorazowej dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Najbardziej potrzebujący będą mogli skorzystać z pomocy jednorazowej przynajmniej dwa razy w roku. Należy ponadto nadmienić, że okres udokumentowanych represji związanych z utratą pracy z uwagi na działalność niepodległościową w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku będzie zaliczany jako okres składkowy. Wczorajsza nowelizacja wprowadza również dodatkowe pięć dni urlopu wypoczynkowego w skali roku dla działaczy opozycji w PRL – wyjaśnił Jan Józef Kasprzyk.

 

--

Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało 22 września 1980 r. w wyniku pamiętnych wydarzeń i strajków robotniczych z sierpnia 1980 r., będących sprzeciwem wobec ówczesnego reżimu politycznego w naszym kraju.

 

NZS w roku 1980 r. było w pewnym sensie studenckim odpowiednikiem „Solidarności” i skupiało młodych ludzi chcących niezależnej od władz państwowych organizacji studenckiej, a ponadto demokratyzacji życia akademickiego, przestrzegania podstawowych swobód politycznych w kraju oraz praw człowieka, szanowania polskich tradycji niepodległościowych i patriotycznych. Przez długi czas władze PRL zwlekały z rejestracją NZS.

 

Dopiero w wyniku strajków studenckich, szczególnie w Łodzi, ówczesny rząd zgodził się na rejestrację Zrzeszenia, która miała miejsce 17 lutego 1981 r. Pierwszym szefem NZS został Jarosław Guzy. Organizacja obok działań typowo prostudenckich, związanych między innymi z postulatami reformy szkolnictwa wyższego, zajmowała się także wspieraniem działań „Solidarności” w wymiarze politycznym. Po wprowadzeniu stanu wojennego NZS został zdelegalizowany, a wielu jego działaczy aresztowanych. W kilku ośrodkach akademickich NZS prowadził jednak działalność podziemną. Po roku 1989 r. NZS został ponownie zalegalizowany.