Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

40 lat temu, w odpowiedzi na założenia ustawy o wyższym szkolnictwie wojskowym, w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej na warszawskim Żoliborzu proklamowano strajk podchorążych-studentów i pracowników uczelni. 28 listopada br. w Warszawie odbyły się obchody tej rocznicy w udziałem szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka oraz uczestników tamtych wydarzeń.

 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył medalami Pro Bono Poloniae i Pro Patria byłych podchorążych i pracowników WOSP, którzy w 1981 roku rozpoczęli w tej placówce strajk okupacyjny, brutalnie stłumiony 2 grudnia 1981 roku przez jednostki ZOMO, LWP oraz specjalny oddział antyterrorystyczny. Pierwszym z wymienionych odznaczeń uhonorowana została poseł Ewa Tomaszewska. Medalem Pro Patria wyróżnieni zostali natomiast: Jerzy Bartosiewicz, Marek Galanek, Zbigniew Hupa, Jerzy Jakimiuk, Zbigniew Kabziński, Romuald Kaiser, Jarosław Karaś, Grzegorz Kujawski, Ryszard Łazarczyk, Mirosław Łoniewski, Włodzimierz Łukowski, Andrzej Okoń, Bolesław Padło, Krzysztof Pasiak, Franciszek Pinderski, Leszek Prusakow, Krzysztof Rudzki, Edmund Sokół, Andrzej Szymkiewicz, Tadeusz Śmigaj, Ewa Tomaszewska, Dariusz Tomczak, Aleksander Turek, Zenon Tylus, Krzysztof Wawrzyniak, Andrzej Wojnarski, Mirosław Wypiór, Mieczysław Zaborniak, Zbigniew Zaniewicz oraz Aleksander Zblewski.

 

Dzisiaj, po 40 latach, pragniemy podziękować Wam za to, że nie zabrakło Wam wtedy odwagi, że byliście rycerzami polskiego honoru, broniącymi rzeczy najcenniejszej – niepodległej Rzeczpospolitej. Gdyby nie Wasza postawa, nie byłoby dzisiaj wolnej Polski. Poświęciliście swoje prywatne życie, karierę oraz marzenia związane z mundurem Straży Pożarnej dla rzeczy najpiękniejszej – dla suwerennej Ojczyzny. Jesteśmy Wam za to dozgonnie wdzięczni. Ze swej strony deklaruję, że uczynię wszystko, aby decyzją państwa polskiego mundur, który zabrano Wam w 1981 roku, został Wam przywrócony – powiedział Jan Józef Kasprzyk, który odczytał następnie list od prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników obchodów.

 

40 lat temu studenci-podchorążowie udowodnili, że świadomie wybrali służbę pożarniczą – w istocie swojej opartą na najgłębszej ludzkiej solidarności; służbę, w której etosie nie mieściła się wizja udziału w pacyfikacji współobywateli. Z najwyższym szacunkiem myślę o studentach Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej, o ich odwadze, wierności, o zachowaniu godnym munduru, który zdecydowali się nosić. Chylę czoła przed ich postawą, która nadała nowy wymiar pojęciu „honor strażaka” – napisał premier Morawiecki.

 

Po konferencji odbyła się ceremonia złożenia kwiatów przed tablicami ufundowanymi w 25. rocznicę proklamacji strajku, znajdującymi się na elewacji gmachu Szkoły Głównej Służby Pożarniczej: w hołdzie bł. ks. Jerzemu Popiełuszce – spowiednikowi i opiekunowi duchowemu strajkujących podchorążych i pracowników WOSP, który na przełomie listopada i grudnia 1981 roku odprawiał Msze święte dla protestujących – oraz przed tablicą upamiętniającą rocznicę proklamacji i stłumienia strajku. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele władz państwowych, w tym wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska oraz wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. 

 

Kolejnym punktem niedzielnych obchodów była wspólna modlitwa i ceremonia składania kwiatów przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz Msza święta w intencji uczestników strajku sprzed 40 lat, sprawowana w kościele św. Stanisława Kostki, w którym posługę duszpasterską aż do swojej męczeńskiej śmierci w 1984 roku pełnił ks. Popiełuszko. Wspólnie z ministrem Kasprzykiem i ks. kanonikiem Pawłem Piotrowskim modlili się premier Mateusz Morawiecki, prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś i wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma. Na zakończenie tegorocznych obchodów wybrzmiały słowa „Pieśni Konfederatów Barskich”, śpiewanej w czasie strajku w WOSP w 1981 roku.