Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

3 grudnia 2021 roku w Warszawie upamiętniono przypadającą w niedzielę 154. rocznicę urodzin jednego z ojców niepodległej Rzeczypospolitej, Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystości przed gmachem Centralnej Biblioteki Wojskowej Głównej Książnicy Wojska Polskiego udział wziął szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

W uznaniu zasług w pielęgnowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny minister Kasprzyk uhonorował medalem „Pro Bono Poloniae” wiceadmirała Krzysztofa Jaworskiego. Medalami „Pro Patria” zostali wyróżnieni duchowni rzymskokatoliccy, którzy w sposób szczególny troszczą się o kultywowanie polskich tradycji niepodległościowych: ks. kan. kpt. dr Jan Dohnalik i ks. mjr Marcin Janocha.

 

Józef Piłsudski urodził się w momencie, kiedy nad Polską zapadła noc niewoli. Był w jakimś sensie pogrobowcem Powstania Styczniowego urodził się cztery lata po jego rozpoczęciu, w 1867 roku. Tradycję powstańczą przyszły Marszałek Polski wyniósł z domu rodzinnego. Miłość do tradycji insurekcyjnej i wolnej Rzeczpospolitej wpoiła mu jego matka Maria z Billewiczów Piłsudska. Józef Piłsudski wiedział, że jego ogromna charyzma będzie świetnym narzędziem do tego, aby rozbudzić ducha narodu – powiedział szef UdSKiOR, przypominając, że jedną z największych zasług Marszałka była umiejętność obudzenia w Polakach wiary w wolną i niepodległą Rzeczpospolitą: – Józef Piłsudski potrafił skutecznie natchnąć swoich rodaków wiarą w to, że dokonywanie wielkich rzeczy dla Polski jest możliwe, wbrew wszelkim przeciwnościom. Był on również wychowawcą pokolenia, które nie znało wolności: które albo urodziło się w niewoli, albo na progu niepodległej Polski. Stało więc przed nim ogromnie ważne zadanie, któremu sprostał, wychowując najpiękniejsze w dziejach Rzeczypospolitej pokolenie zauważył Jan Józef Kasprzyk.

 

Na zakończenie uroczystości szef Urzędu złożył kwiaty przed pamiątkową tablicą poświęconą patronowi Centralnej Biblioteki Wojskowej, znajdującą się przed gmachem tej instytucji. W wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele władz państwowych i wojskowych, w tym m.in. senator Maria Koc, szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki, zastępca dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Cezary Wiśniewski oraz wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, a także duchowieństwo i pracownicy CBW.

 

--

Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 r. w Zułowie, zm. 12 maja 1935 r. w Warszawie) – polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu, jeden z ojców niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Od 1892 r. członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju, twórca Organizacji Bojowej PPS (1904) i Polskiej Organizacji Wojskowej (1914), kierownik Komisji Wojskowej i Tymczasowej Rady Stanu (1917), od 11 listopada 1918 r. Naczelny Wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 Naczelnik Państwa, pierwszy Marszałek Polski (1920); przywódca obozu sanacji po przewrocie majowym (1926), dwukrotny Premier Polski (1926–1928 i 1930).