Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

15 grudnia br. w centrum konferencyjnym fundacji Nowe Horyzonty odbyło się spotkanie świąteczne działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych z szefem UdSKiOR, który wręczył zasłużonym medale „Pro Bono Poloniae”. Honorowemu kapelanowi „Solidarności” regionu Mazowsze – ks. Janowi Sikorskiemu przekazał zaś decyzję o potwierdzeniu uprawnień działacza opozycji antykomunistycznej.

 

Na doroczne spotkanie opłatkowe, organizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przybyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, a także środowisk opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z całej Polski. Oprócz symbolicznego przełamania się opłatkiem odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń resortowych oraz uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju przez Związek Harcerstwa Polskiego.

 

- Państwo reprezentujecie to pokolenie, które przywróciło Polskę do grona państw suwerennych i niepodległych, za co moje i następne pokolenia będą Państwu dozgonnie wdzięczne – zwrócił się do przybyłych minister Jan Józef Kasprzyk.

 

- Zaryzykowali Państwo swoje zdrowie, życie, kariery, rozwój i życie rodzinne na rzecz wspólnoty, jaką jest naród i państwo. Poświęciliście wszystko, aby te pokolenia, które przyjdą po was mogły cieszyć się najpiękniejszym darem, jakim jest wolność i niepodległość. Jesteście prawdziwymi spadkobiercami tych wcześniejszych pokoleń, które musiały bić się z bronią w ręku o wolność, poczynając od Konfederacji Barskiej, a kończąc na powstaniu antykomunistycznym Żołnierzy Niezłomnych. Byliście kolejnym pokoleniem, które już bezorężnie, ale biło się o to samo: o niepodległość i wolność. Pragniemy wam za to bardzo serdecznie podziękować – mówił.

 

Minister Kasprzyk przypomniał również zebranym o dotychczasowych zmianach legislacyjnych, które od 2015 roku udało się wprowadzić w życie, a dzięki którym działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych mogą liczyć na większą niż dotychczas pomoc i wsparcie ze strony państwa polskiego: - To jedna z form spłaty niespłacalnego długu wdzięczności wobec Państwa pokolenia. W ciągu tych ostatnich sześciu lat udało się w dużej mierze zrównać Państwa uprawnienia z uprawnieniami kombatantów z okresu wojennego, bo choć tamci z bronią w ręku, a wy bezorężnie, to walczyliście o to samo: o wolność – podkreślił.

 

Zdaniem szefa UdsKiOR, kultywowanie pamięci o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych ma dziś szczególne znaczenie, ponieważ walka o Polskę oraz jej odwieczne i fundamentalne wartości, która toczona była przez poprzednie pokolenia, nadal trwa: - Czy Polska ma być państwem silnym, samodzielnym, dumnym i niepodległym czy państwem słabym, potrzebującym opieki możnych? To jest pytanie, które Piłsudski retorycznie stawiał w latach 20. i 30., ale jest ono też zawieszone w przestrzeni dziejowej i cały czas aktualne. Za Państwa przykładem, każdy z nas musi sobie na nie codziennie odpowiedzieć. Nie słowem, ale czynem – konkludował.

 

Podczas świątecznego spotkania, w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu i popularyzacji wiedzy o tradycjach niepodległościowych medale "Pro Bono Poloniae" przyznane zostały: prof. dr hab. Wojciechowi Fałkowskiemu, Andrzejowi Gwieździe, Joannie Dudzie-Gwieździe, ks. prał. Eugeniuszowi Jankiewiczowi, Władysławowi Kałudzińskiemu, Annie Kołakowskiej, Stanisławie Józefie Korolkiewicz, Antoniemu Macierewiczowi, Piotrowi Morcie, Beacie Napieralskiej, Pawłowi Perchelowi, Andrzejowi Słowikowi, Jerzemu Stopie oraz Krzysztofowi Tenerowiczowi.

 

Na zakończenie tegorocznego spotkania opłatkowego z byłymi działaczami opozycji antykomunistycznej oraz osobami represjonowanymi z powodów politycznych odbył się koncert kolęd w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.