Urząd
Rada do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych jest organem opiniodawczo-doradczym działającym przy Szefie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Członków Rady powołuje Szef Urzędu spośród kombatantów oraz osób represjonowanych, troszcząc się przy tym o należytą reprezentację poszczególnych środowisk. Składa się ona z 12 do 15 członków. Członkowie Rady pełnią swoje funkcje społecznie, spośród swego grona wybierają przewodniczącego, zastępców oraz sekretarza. Rada może powoływać zespoły i komisje problemowe, mające ułatwić realizację jej funkcji.
Do zadań Rady należy opiniowanie podejmowanych przez Urząd inicjatyw legislacyjnych, a także zgłaszanie wniosków bądź postulatów w sprawach istotnych dla kombatantów i osób represjonowanych. Rada może występować z apelami i postulatami do społeczeństwa, środowiska kombatanckiego, jak również do władz państwowych i samorządowych.
Rada wyraża swe opinie poprzez uchwały. Przyjmowane są one zwykłą większością głosów przy obecności przynajmniej połowy członków. Wyjątkiem są zagadnienia związane z apelami i postulatami do środowisk kombatanckich, władz państwowych i samorządowych – w takich wypadkach wymagana jest jednomyślność członków Rady.
Kordian
Szef Urzędu informuje członków Rady na najbliższym jej posiedzeniu o przyjęciu bądź odrzuceniu opinii i postulatów zawartych w podjętych uchwałach. Posiedzenia Rady zwoływane są w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Uczestniczy w nich Szef Urzędu lub osoba przez niego wyznaczona. Ponadto w posiedzeniach mogą uczestniczyć zastępcy desygnowani przez członków Rady, jak również eksperci i obserwatorzy zapraszani przez Szefa Urzędu. W okresach między posiedzeniami Rady jej regulaminowe funkcje pełni Prezydium Rady w składzie: przewodniczący, zastępcy przewodniczącego i sekretarz. Decyzje powyższego gremium zapadają jednomyślnie, a następnie przedstawiane są do akceptacji Rady na jej najbliższym posiedzeniu plenarnym.
----
W trakcie obrad Rady 9.10.2024 r. wyłoniono Prezydium Rady, składające się z przewodniczącego, trzech zastępców oraz sekretarza Rady.
Obecnych na posiedzeniu było 11 członków Rady. Przy wyborze przewodniczącego zgłoszono kandydaturę jednej osoby. Był to Kordian Borejko.
Pan Janusz Maksymowicz zgłosił dodatkowo kandydaturę Janusza Komorowskiego, który odmówił. Zgłoszony przez Czesława Lewandowskiego na przewodniczącego Rady Stanisław Zalewski również odmówił.
W głosowaniu jawnym oddano 10 glosów ZA i 1 głos Wstrzymujący. Kordian Borejko zdobył 10 głosów i tym samym został Przewodniczącym Rady.
Następnie w trybie tajnym, odbyły się wybory trzech wiceprzewodniczących Rady. Członkowie Rady zgłosili 3 kandydatury: Janusza Komorowskiego, Janusza Maksymowicza, Jerzego Pruszyńskiego.
Wszyscy zgłoszeni wyrazili swoją zgodę na kandydowanie. Oddano 11 ważnych głosów. Wiceprzewodniczącymi Rady zostali: Janusz Komorowski (zdobył 11 głosów), Janusz Maksymowicz (zdobył 9 głosów) oraz Jerzy Pruszyński (zdobył 8 głosów).
Następnie odbyły się wybory Sekretarza Rady. Do tej funkcji zgłoszono jedną kandydaturę - Bogdana Bartnikowskiego. W tej sytuacji przeprowadzono wybór w sposób jawny. Bogdan Bartnikowski uzyskał w nim 9 głosów.
Nowy przewodniczący, Kordian Borejko podziękował wszystkim członkom za zaufanie, jednocześnie pogratulował wyboru pozostałym członkom Rady. Zapewnił o pomocy dla stowarzyszeń oraz o czynnej współpracy z Szefem Urzędu, jego Z-cą oraz z całym Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Skład Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
PRZEWODNICZĄCY RADY
Kordian Borejko - Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków. W 1940 r. jako dziecko został zesłany wraz z rodziną z Wilna do Kazachstanu, skąd powrócił do Polski w 1946 roku. Od wielu lat kieruje Związkiem Sybiraków, jedną z największych kresowych organizacji w naszym kraju. |
|
ZESTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO RADY
kpt. Janusz Komorowski - Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W czasie wojny należał do Zawiszaków Szarych Szeregów, brał udział w działaniach powstańczych na Ochocie. |
|
ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO RADY
Janusz Maksymowicz - Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Wojskowego Korpusu Służby Bezpieczeństwa Armii Krajowej, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. Był młodocianym żołnierzem Armii Krajowej, w czasie powstania warszawskiego brał udział w walkach na Starym Mieście i Śródmieściu. |
|
ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO RADY
ppłk Jerzy Pruszyński - Prezes Zarządu Głównego Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944 – 1956 „Jaworzniacy”. Po II wojnie światowej działał w antykomunistycznej organizacji „Orlęta Warszawy”. Po aresztowaniu został skazany na 10 lat więzienia, z którego wyszedł w 1956 roku. |
|
SEKRETARZ RADY
płk Bogdan Bartnikowski - Skarbnik Związku Powstańców Warszawskich. Był żołnierzem Armii Krajowej, w czasie powstania warszawskiego brał udział w walkach na Ochocie. Po ujęciu przez Niemców został uwięziony w obozie Auschwitz-Birkenau. |
|
Anna Stupnicka-Bando - Prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Jest weteranem Armii Krajowej i uczestniczką powstania warszawskiego na Żoliborzu. W czasie wojny była także zaangażowana w udzielanie pomocy Żydom. |
|
Andrzej Chendyński - Prezes Koła Polaków z Indii z lat 1942-48. W 1940 r. został z matką i braćmi wysiedlony ze Lwowa do Kazachstanu, a potem Uzbekistanu. Na zesłaniu stracił matkę i rodzeństwo. Po ewakuacji ze Związku Sowieckiego wraz z innymi dziećmi został przewieziony do Indii do polskiego ośrodka w Valiwade koło Kolhapur. Do Polski wrócił dopiero w 1948 roku. |
|
Andrzej Gładkowski - Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Działał w Szarych Szeregach, brał udział w powstaniu warszawskim w rejonie Starego i Nowego Miasta. Po powstaniu został uwięziony w obozie w Pruszkowie, następnie wywieziony na roboty przymusowe.
|
|
płk Waldemar Kruszyński - Prezes Zarządu Obwodu Warszawa Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Stowarzyszenia Społeczno - Kombatanckiego. Jest weteranem Armii Krajowej Okręgu Lubelskiego, a także działających na zachodnim Pomorzu poakowskich organizacji: Ruch Oporu AK oraz Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość. |
|
płk dr inż. Czesław Lewandowski - Prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. W czasie wojny działał w Szarych Szeregach na Żoliborzu, uczestniczył w powstaniu warszawskim. Po zatrzymaniu przez Niemców został uwięziony w obozie koncentracyjnym Stutthof. |
|
mjr Jakub Nowakowski - Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Społeczny Komitet Opieki Nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”. W czasie wojny członek młodzieżowej organizacji PET, potem Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Walczył w powstaniu warszawskim na Żoliborzu. Po dostaniu się do niewoli przebywał w Stalagu w Altengrabow. |
|
płk dr inż. Zbigniew Zaborowski - Prezes Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Służył w Batalionach Chłopskich na Lubelszczyźnie, uczestniczył m.in. w odbiciu więźniów z niemieckiego więzienia w Opolu Lubelskim.
|
|
Stanisław Zalewski - Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. W czasie wojny działał w podziemiu na warszawskiej Pradze. Po aresztowaniu przez Niemców był więziony na Pawiaku, potem w Auschwitz-Birkenu i Mauthausen-Gusen. |
|
Józef Żelaśkiewicz - Związek Inwalidów Wojennych. Pełnił służbę w Szarych Szeregach i Armii Krajowej w powiecie miechowskim w Małopolsce. Po wojnie był więziony z przyczyn politycznych. Reprezentuje Związek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej, najstarszą polską organizację kombatancką.
|
Michał Syska
Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Michał Syska ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. Publicysta, redaktor, menadżer, urzędnik samorządowy i państwowy, wykładowca akademicki. Publikował m.in. w "Rzeczpospolitej", "Gazecie Wyborczej", "Dzienniku", "Przeglądzie", PolsatNews.pl, czeskim dwumiesięczniku kulturalnym "Listy".
Był redaktorem naczelnym "Przeglądu Dąbrowskiego". Współzałożyciel i dyrektor Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle'a , niezależnego think tanku prowadzącego działalność w obszarze polityki społecznej i gospodarczej, relacji międzynarodowych i historii. W Muzeum Miejskim "Sztygarka" kierował działem naukowo-edukacyjnym. Jako Pełnomocnik Prezydenta Dąbrowy Górniczej ds. Marki Miasta, Kultury i Sportu odpowiadał m.in. za lokalną politykę pamięci, współtworząc i realizując projekty upowszechniające wiedzę o Republice Zagłębiowskiej 1905, powojennym dziedzictwie przemysłowym, Porozumieniu Dąbrowskim ("katowickim") z 1980 r. oraz cywilnych i wojskowych ofiarach terroru hitlerowskiego na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.
Przed objęciem funkcji Zastępcy Szefa UDSKIOR był dyrektorem Departamentu Komunikacji i Promocji w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Autor artykułów naukowych z zakresu politologii. Współautor i redaktor opracowań zbiorowych, m.in. tomu poświęconego polityce pamięci pt. "Ile ojczyzn, ile patriotyzmów?" (2007). Inicjator nadania tytułu Honorowy Obywatel Wrocławia prof. Karolowi Modzelewskiemu. Wyróżniony Odznaką Honorową "Za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego". W sierpniu 2024 r. został powołany przez min. Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk na funkcję Zastępcy Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
R e g u l a m i n
przyznawania patronatów przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów
i Osób Represjonowanych oraz udziału Szefa Urzędu w komitetach honorowych
I ZASADY OGÓLNE
1. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej: Szef Urzędu) obejmuje patronatem wyłącznie przedsięwzięcia lub wchodzi w skład komitetów honorowych wyłącznie przedsięwzięć, których organizatorami lub współorganizatorami są uczestnicy walk o niepodległość i suwerenność Polski 1939-1989 bądź ofiary represji 1939-1989, albo organizowanych na rzecz wyżej wymienionej kategorii osób zasłużonych dla Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Szef Urzędu może objąć patronatem wyżej wymienione przedsięwzięcia o charakterze niekomercyjnym lub wejść w skład komitetów honorowych przedsięwzięć o charakterze niekomercyjnym, które odznaczają się wysokim poziomem merytorycznym i organizacyjnym oraz:
a) upamiętniają walki o niepodległość Polski i martyrologię obywateli polskich lub
b) służą doskonaleniu systemu opieki socjalnej i zdrowotnej nad kombatantami, działaczami antykomunistycznej opozycji, ofiarami represji i innymi osobami uprawnionymi.
3. Patronat przedsięwzięć cyklicznych jest przyznawany odrębnie na każdą ich edycję.
4. Szef Urzędu nie obejmuje patronatem i nie wchodzi w skład komitetów honorowych przedsięwzięć współorganizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
II SKŁADANIE WNIOSKÓW
1. Z wnioskiem o przyznanie patronatu lub wejście w skład komitetu honorowego występuje organizator realizujący przedsięwzięcie.
2. Wniosek o przyjęcie patronatu/wejście w skład komitetu powinien zostać złożony najpóźniej dwa miesiące przed planowanym rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia.
3. Wniosek powinien zawierać szczegółową informację na temat podmiotu realizującego przedsięwzięcie, charakteru przedsięwzięcia i jego uczestników oraz planowanego jego przebiegu. Wniosek winien zawierać również informację na temat podmiotów, do których także zwrócono się o przyjęcie patronatu honorowego lub wejście w skład komitetu honorowego.
4. W trakcie rozpatrywania wniosku Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych może zwrócić się do organizatora z prośbą o dodatkowe informacje i wyjaśnienia na temat planowanego przedsięwzięcia.
III PRZYZNANIE PATRONATU I UDZIAŁ W KOMITECIE HONOROWYM
1. Odpowiedź o przyjęciu patronatu lub wejściu w skład komitetu honorowego udzielana jest pisemnie przez upoważnionego pracownika. Odmowa przyjęcia patronatu lub wejścia w skład komitetu jest ostateczna i nie wymaga uzasadnienia.
2. W przypadku przyznania patronatu lub zgody na wejście w skład komitetu honorowego organizator przedsięwzięcia jest zobowiązany do umieszczenia w materiałach informacyjno-promocyjnych informacji o tym fakcie wraz z logo Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także do przedstawienia do akceptacji projektu zaproszenia.
3. W przypadku braku umieszczenia w materiałach informacyjno-promocyjnych informacji o przyznaniu patronatu lub wyrażeniu zgody na wejście w skład komitetu honorowego wraz z logo Urzędu, albo nie przedstawienia do akceptacji projektu zaproszenia, uznaje się, że patronat nie został przyznany albo zgoda na wejście w skład komitetu honorowego nie została wyrażona w związku z niespełnieniem wymogów nałożonych niniejszym regulaminem.
4. Przyznany patronat lub wejście w skład komitetu honorowego mają wyłącznie honorowy charakter i nie oznaczają deklaracji wsparcia finansowego oraz organizacyjnego przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także udziału Szefa Urzędu lub innego przedstawiciela Urzędu w przedsięwzięciu.
5. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Szef Urzędu może odebrać przyznany wcześniej patronat lub zrezygnować z udziału w komitecie honorowym. O podjętej decyzji, która nie wymaga uzasadnienia, organizator jest niezwłocznie informowany listownie.
6. Decyzja Szefa Urzędu o odebraniu patronatu lub rezygnacji z udziału w komitecie honorowym zobowiązuje organizatora do wycofania z materiałów informacyjno-promocyjnych i zaproszeń wiadomości o patronacie lub wejściu w skład komitetu honorowego oraz usunięcia z nich logo Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2011 r. Nr 209, poz. 1243 ze zm.) osoba doświadczająca trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, zwana dalej „osobą uprawnioną”, ma możliwość skorzystania z następujących rozwiązań:
1. Załatwienie sprawy przy pomocy osoby przybranej
Ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania wprowadza możliwość skorzystania przez osobę uprawnioną z pomocy udzielanej przez osobę przybraną w kontaktach z organami administracji publicznej. Osobą uprawnioną może być osoba, która ukończyła 16 rok życia i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwianiu spraw w organach administracji publicznej. Z pomocy osoby przybranej osoba uprawniona nie może skorzystać wyłącznie ze względu na zasady określone w ustawie z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (t. jedn. Dz.U. Nr 182, poz.1228).
2. Kontakt z urzędem za pośrednictwem środków wspierających komunikowanie się w szczególności poprzez:
- korzystanie z poczty elektronicznej
- przesyłanie faksów
3. Skorzystanie z pomocy tłumacza języka migowego albo przeszkolonego pracownika.
Osoba uprawniona, która będzie chciała załatwić sprawę w Urzędzie może skorzystać z pomocy tłumacza:
- polskiego języka migowego (PJM),
- systemu językowo – migowego (SJM),
- sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych (SKOGN).
Obsługa osób uprawnionych
W celu uzyskania pomocy tłumacza języka migowego, osoba uprawniona winna zgłosić taką potrzebę w dowolnej formie (np. pisemnie, za pomocą e-maila, telefonicznie przy pomocy osoby trzeciej, za pomocą faksu itp.), co najmniej 3 dni robocze przed przewidzianym terminem kontaktu i jednocześnie wskazać wybraną metodę komunikowania się (PJM, SJM lub SKOGN):
Na adres:
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa
Fax: 22 250 52 00
Punkt Informacyjny UDSKiOR:
Pokój N041
Wejście od ul. Żurawiej 3/5
Czynny:
- Poniedziałek - 8:15-13:00, 13:30-18:00
- Wtorek - piątek - 8:15-13:00, 13:30-16:15
tel. 22 276 77 77
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Świadczenie jest bezpłatne dla osoby uprawnionej, będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011r. Nr 127, poz. 721 Nr 171, poz. 1016, która zgłosi chęć skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego.
Lech Parell
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Lech Parell jest gdańszczaninem, społecznikiem, dziennikarzem i opozycjonistą w czasach PRL. Jako uczeń I LO w Gdańsku został członkiem szkolnej organizacji konspiracyjnej skupionej wokół pisma „Jedynka”. W drugiej połowie lat 80. związał się z Ruchem „Wolność i Pokój”. Brał udział w akcjach na rzecz prawa do sprzeciwu sumienia: prawa do odmowy służby wojskowej, a także przeciwko budowie elektrowni atomowej w Żarnowcu. W czasie strajków w 1988 roku był członkiem grup pomocy strajkowej. Za te działania był represjonowany przez władze.
W wolnej Polsce pracował przede wszystkim jako dziennikarz. Był m.in. pierwszym redaktorem naczelnym miesięcznika „30 Dni” a później zastępcą redaktora naczelnego oraz szefem działu opinii „Dziennika Bałtyckiego”. Od 2011 do 2016 był prezesem i redaktorem naczelnym publicznego Radia Gdańsk. W kolejnych latach był szefem Gdańskiego Centrum Multimedialnego, które wydaje miejski portal gdansk.pl. W tym czasie współorganizował obchody rocznicowe wybuchu II wojny światowej na Westerplatte i pod gmachem Poczty Polskiej w Gdańsku, a także obchody rocznicowe Sierpnia 1980, Grudnia 1970 oraz uroczystości upamiętniające Pawła Adamowicza, zamordowanego prezydenta Gdańska.
Aktywnie działa społecznie. Od 2003 do 2024 roku był prezesem Stowarzyszenia SUM, które organizuje w Gdańsku „Paradę Niepodległości”. Stanowi ona obywatelskie obchody Święta Niepodległości w dniu 11 listopada i gromadzi corocznie 20-30 tys. uczestników. Za te działania Stowarzyszenie zostało odznaczone przez Radę Miasta Gdańska Medalem ks. Mściwoja II.
W roku 2015 został członkiem Rady Kultury Gdańskiej oraz laureatem Nagrody Artystycznej Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w dziedzinie dziennikarstwa.
Za działalność opozycyjną w latach PRL odznaczony został Krzyżem Wolności i Solidarności a za dokonania na rzecz mediów w Polsce Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Prywatnie jest zapalonym żeglarzem.