We wtorek, 1 września br., dniu 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się w Warszawie zorganizowane przez UdSKiOR obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystościach w hołdzie Obrońcom Ojczyzny 1939 r. oraz wszystkim walczącym o wolność naszego kraju w czasie wojny udział wzięli m.in. kombatanci, przedstawiciele Wojska Polskiego, władz państwowych i korpusu dyplomatycznego oraz organizacji pozarządowych.
Obchody zainaugurowała Msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego sprawowana przez biskupa polowego gen. bryg. Józefa Guzdka w intencji Ojczyzny i Jej Obrońców.
Podczas wieczornej uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego medalami „Pro Patria” zostały uhonorowane osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się w niesieniu pomocy kombatantom podczas epidemii koronawirusa. Członkowie organizacji pozarządowych, które w kwietniu 2020 r. otrzymały dofinansowanie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, codziennie, przez trzy miesiące, zaopatrywali kilkuset weteranów z całego kraju w ciepły posiłek i środki ochrony osobistej, a także realizowali recepty i codzienne zakupy. W uznaniu ich bezinteresownego poświęcenia minister Kasprzyk postanowił uhonorować najbardziej zasłużonych wolontariuszy odznaczeniami resortowymi. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Karolina Bałdyga, Wioletta Bereda, Bogusława Bogucka, Uladzislau Biernacki, Katarzyna Kaźmierczak, Dominika Kołakowska-Kawecka, Małgorzata Koronkiewicz-Hupajło, Zbigniew Kowalewski, Grzegorz Kozaczuk, Krzysztof Krzemiński, Marta Kurkiewicz, Patryk Markuszewski, Ilona Massalska, Andrzej Mazurek, Antoni Pawlicki, Aliaksandr Pestko, Aleksandra Ratajczyk-Sasin, Jagoda Sidorowicz, Piotr Sobiło, ppor. Anna Szczepańska, Magdalena Szymerowska, Agnieszka Więdłocha-Pawlicka i Viktoryia Zvonik.
Medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” zostali także uhonorowani żołnierze Dowództwa Garnizonu Warszawa, którzy szczególnie zasłużyli się w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. Medal „Pro Bono Poloniae” otrzymał płk Bogdan Sowa, zaś medale „Pro Patria”: st. sierż. Grzegorz Bębenek, płk Tomasz Bieniak, st. szer. Dominik Duszczyński, mjr Robert Herman, ppłk Mariusz Romanowicz, ppłk Tomasz Sewastynowicz oraz ppłk Przemysław Skroński.
– Jak co roku, gromadzimy się przed Grobem Nieznanego Żołnierza – w miejscu dla nas świętym, by uczcić bohaterów walk o niepodległość naszego kraju. Podczas II wojny światowej jedni walczyli w jednostkach regularnych, inni wstąpili w szeregi podziemia – wszyscy, nosząc dumne miano weteranów, na swoim odcinku spełnili swój obowiązek. Połączyła Was wspólna sprawa – sprawa wolności naszej Ojczyzny – napisał Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk w liście skierowanym do uczestników obchodów, odczytanym przez Dyrektora Gabinetu Szefa Urzędu Wojciecha Lesiaka.
– Nie ma kraju na świecie, który poniósłby większe straty i dźwigałby większe ciężary. W zwycięstwo wnieśliśmy wkład nieproporcjonalnie duży w stosunku do innych. Wykrwawialiśmy się na wszystkich frontach tej wojny, ale gdy szło o obronę naszych żywotnych interesów, pozostaliśmy sami. My się swojej historii wstydzić nie musimy. W kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej kłaniamy się nisko naszym weteranom. To Wy naszą historię uczyniliście tak piekną i wzniosłą – podkreślił minister Kasprzyk.
Tegoroczne obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP zakończył uroczysty Apel Pamięci, salwa honorowa oraz ceremonia złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
--
Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony rokrocznie 1 września, został ustanowiony 25 kwietnia 1997 r. przez Sejm RP jako święto obrońców Ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości Polski na polach bitewnych. Obecna nazwa: „Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” obowiązuje od 18 maja 2014 roku.