W czwartek 10 czerwca br., w siedzibie Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się uroczystość otwarcia i poświęcenia Sali Tradycji. Wśród zgromadzonych eksponatów znalazły się m.in. pamiątki po zamordowanym w Katyniu prawosławnym kapelanie Wojska Polskiego ks. płk. Szymonie Fedorońko, kapelanie PSZ na Zachodzie biskupie Sawie i arcybiskupie Mironie, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

 

W wydarzeniu oprócz kadry i pracowników prawosławnego ordynariatu udział wzięli m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan Minister Jan Józef Kasprzyk, dowódca Garnizonu Warszawa gen. dyw. Robert Głąb, dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej płk Anna Kania, dyrektor Drukarni Wydawnictw Specjalnych Zbigniew Błażejewski, wicedyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego mgr Maksymilian Sokół-Potocki, szef Oddziału Zabezpieczenia Dowództwa Garnizonu Stołecznego płk Przemysław Makowski, jak również przedstawiciele żołnierzy Wojska Polskiego, służb mundurowych oraz instytucji wojskowych i cywilnych.

 

Prawosławny Ordynariusz Wojskowy Abp Jerzy Pańkowski powiedział, że każda relikwia która znajduje się w tej Sali, to głębia przeżyć, doświadczeń. Nie są to puste symbole, ponieważ za nimi stoją głębokie przeżycia, czasami radość, czasami tragedia naszych przodków. Sala Tradycji staje się Świątynią, po Świątyni gdyż święcimy instytucje, ale Sale Tradycji święcimy zawsze oddzielnie, dlatego że jest to Świątynia, po Świątyni.

 

Minister Kasprzyk podkreślił, że Sala Tradycji jest tym miejscem, tą izbą gdzie można poznać przeszłość, aby tworzyć współczesności i myśleć o przyszłości. Tu są te święte relikwie związane z prawosławną służbą ordynariatu Wojska Polskiego, które są święte dla nas wszystkich i powinny być święte dla każdego obywatela Rzeczypospolitej.

 

- Tu jest m.in. Order Orła Białego ks. płk. Szymona Fedorońko nadany w 2018 roku. W pewien sposób stanowi on podziękowanie państwa polskiego dla wszystkich prawosławnych walczących o niepodległość, całość i wielkość Rzeczpospolitej. W osobie ks. płk. zamordowanego w Katyniu i w losach jego rodziny jak w soczewce ogniskuje nasz tragizm dziejów XX wieku. On zginął w Katyniu, jeden z jego synów zginął jako pilot Dywizjonu 300 w jednej z operacji powietrznych nad Wielką Brytanią, dwaj pozostali synowie zginęli podczas powstania warszawskiego. To pokazuje jak tragiczne były nasze losy - dodał Szef UdSKiOR.

 

Po przecięciu wstęgi i poświęceniu Sali Tradycji, Jego Ekscelencja Abp Jerzy wręczył Odznaki Pamiątkowe Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, które otrzymali: szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, dowódca Garnizonu Warszawa gen. dyw. Robert Głąb, dyrektor Drukarni Wydawnictw Specjalnych Zbigniew Błażejewski, płk Artur Gałecki, Urszula Kubicz-Fik oraz redaktor naczelna Polskiego Żołnierza Prawosławnego Marta Łuksza.

 

Uroczystość zwieńczyła wspólna fotografia i złożenie podpisów w księdze pamiątkowej.