W przededniu 400. rocznicy zakończenia zwycięskiej dla Polski bitwy pod Chocimiem – jednego z największych sukcesów militarnych I Rzeczypospolitej, który ocalił nasz kraj przed osmańską agresją – w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbył się 8 października br. wernisaż wystawy „Chocim 1621”. W wydarzeniu udział wziął szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Bitwa pod Chocimiem, której 400. rocznicę obchodzimy w tych dniach, była jednym z największych zwycięstw w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Minister Kasprzyk podkreślił, że dzięki wiktorii chocimskiej udało się powstrzymać pochód islamu nie tylko w głąb naszego kraju, ale również Starego Kontynentu:
– 400 lat temu pod Chocimiem miało miejsce wydarzenie, które jest jednym z najważniejszych w ponad 1000-letniej historii Rzeczypospolitej i jednym z najważniejszych dla dziejów Europy i świata: wojska polsko-litewsko-kozackie zatrzymały pochód wojsk Imperium Osmańskiego nie tylko w głąb Rzeczypospolitej, ale w głąb ówczesnej Europy. Można więc śmiało powiedzieć, że Chocim zadecydował o tożsamości i obliczu Starego Kontynentu. Była to tak samo ważna bitwa jak Odsiecz Wiedeńska roku 1683 czy Bitwa Warszawska i Operacja Niemeńska 1920 – ocenił szef UdSKiOR.
– W każdym z tych trzech przypadków było to starcie cywilizacji i zarazem obrona tego, co przez wieki stanowiło fundament Europy. O ile Odsiecz Wiedeńska i Bitwa Warszawska w jakimś stopniu funkcjonują w krwioobiegu narodowej pamięci, to bitwa pod Chocimiem, mimo wagi tego wydarzenia, niestety nie. Tym bardziej cieszy fakt, że dziś w Łazienkach Królewskich otwierana jest ta wystawa. Dzięki temu pamięć o Chocimiu powraca do zbiorowej pamięci Polaków i, miejmy nadzieję, wspólnej pamięci europejskiej – powiedział Jan Józef Kasprzyk, dodając:
– Przywrócenie pamięci o wiktorii chocimskiej jest ważne nie tylko dla tożsamości narodu i państwa polskiego, ale również dla narodów litewskiego i ukraińskiego. Bardzo ważne jest również, aby przypomnieć Europie, ile zawdzięcza Rzeczypospolitej. Obowiązkiem państw europejskich jest pamiętać o tym, że swoją tożsamość zawdzięczają również Polsce – zakończył szef Urzędu.
W piątkowym wernisażu udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, m.in. szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jarosław Sellin, przedstawiciele zagranicznych placówek dyplomatycznych w Polsce, w tym ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia, a także dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie prof. dr hab. Zbigniew Wawer oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Na wystawie „Chocim 1621” prezentowane są obiekty obrazujące przyczyny i skutki konfliktu, a jej główny element stanowi zabytkowe uzbrojenie, ilustrujące oryginalną wojskowość polsko-litewską oraz turecką. Ekspozycję oglądać można w nowo wyremontowanych Stajniach Kubickiego od wtorku do czwartku w godz. 10.00-16.00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 10.00-18.00.
--
Bitwa pod Chocimiem stoczona została między 2 września a 9 października 1621 roku pomiędzy armią Rzeczypospolitej pod dowództwem Jana Karola Chodkiewicza a armią turecką pod wodzą sułtana Osmana II. Zamknięte w warownym obozie siły polsko-litewsko-kozackie stanęły na drodze potężnej armii osmańskiej zmierzającej w granice Polski. Oblężenie zakończyło się taktycznym zwycięstwem armii Rzeczypospolitej, ukoronowanym podpisaniem traktatu potwierdzającego ustalenia traktatu w Buszy z 1617 roku. Ogromną rolę w tych zmaganiach odegrał Piotr Opaliński, który brał czynny udział w walkach, sławiąc się męstwem, za co w 1621 roku mianowany został wojewodą poznańskim.