Odsłonięciem tablicy pamiątkowej w hołdzie funkcjonariuszom Policji Państwowej II RP poległym i zmarłym w latach 1919-1941 – ofiarom hitlerowskich i stalinowskich obozów zagłady – oraz ceremonią wręczenia odznaczeń zakończyły się płockie obchody 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W uroczystościach, które odbyły się 5 marca br. w parafii św. Wojciecha w Płocku, uczestniczył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Tegoroczne obchody zainaugurowała Msza święta w parafii św. Wojciecha w intencji Ojczyzny oraz poległych i pomordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP, której przewodniczył biskup diecezjalny płocki Piotr Libera.
Po Eucharystii minister Kasprzyk odsłonił tablicę w hołdzie m.in. kilku tysiącom funkcjonariuszy przedwojennej Policji Państwowej, którzy zostali zamordowani przez NKWD wiosną 1940 roku w Kalininie (obecnie Twer) i pogrzebani w bezimiennych „dołach śmierci” na cmentarzu wojennym w Miednoje i w innych miejscach kaźni.
– Choć Zbrodnia Katyńska nigdy nie doczekała się kary, pamięć nie dała się zgładzić. Rodziny pomordowanych, obywatele Rzeczypospolitej nigdy nie zapomnieli o tym, co wydarzyło się 82 lata temu na „nieludzkiej ziemi”. Jednak walka o pamięć i prawdę nie skończyła się wraz z upadkiem Związku Sowieckiego – ona wciąż trwa. Chwała Męczennikom Golgoty Wschodu! – powiedział szef UdSKiOR.
Podczas wydarzenia minister Kasprzyk uhonorował medalami „Pro Patria” członków płockiego oddziału Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi, którzy w sposób szczególny zasłużyli się w działalności na rzecz rozpowszechniania wiedzy i zachowania pamięci o pomordowanych w Katyniu policjantach II RP. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Adam Łaszczewski, ks. kanonik Jerzy Ławicki, Krzysztof Piasek i Michał Spirydonow.
Z kolei w uznaniu zasług w kultywowaniu tradycji niepodległościowych prezydium Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Płock wyróżniło szefa USKiOR okolicznościowym medalem z okazji 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod nowo odsłoniętym upamiętnieniem.
--
Do Zbrodni Katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 roku. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie dokonali funkcjonariusze NKWD. Zbrodnia Katyńska kwalifikowana jest jako ludobójstwo i zbrodnia przeciwko ludzkości.
5 marca 1940 roku szef NKWD Ławrientij Beria skierował do Stalina notatkę, która uruchomiła machinę zbrodni, uzasadniając w niej potrzebę szczególnego rozpatrzenia sprawy wszystkich jeńców z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz skazania ich na karę śmierci przez rozstrzelanie. Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za mord, obarczając nią III Rzeszę Niemiecką. Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali oficjalnie na konferencji prasowej w Berlinie w kwietniu 1943 roku.