W dniach 4-5 czerwca br. w Warszawie odbył się zjazd Kobiet aresztowanych w stanie wojennym. Jego organizatorem był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej.

 

 

W sobotę 4 czerwca br. na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej ich pamięci oraz ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności, której dokonał prezes IPN Karol Nawrocki. Uhonorowane zostały Danuta Kosińska, Sylwia Teresa Kozakowska, Hieronima Liberkowska, Daniela Urszula Mielczarek, Janina Teresa Niewęgłowska, Ewa Nowicka-Sząszor, Elżbieta Maria Szewczyk, Elżbieta Walesiak i Elżbieta Zarańska.

 

– Krzyż jest symbolem cierpienia, ale jest też symbolem zwycięstwa – zwycięstwa ciężko pojętego, zwycięstwa, które dotyka spraw transcendentalnych, duchowych (…). Ten krzyż na Waszych piersiach symbolizuje dzisiaj zwycięstwo, bo to Wy dałyście wolność Rzeczpospolitej – powiedział prezes IPN.

 

W imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego list odczytał minister Jan Józef Kasprzyk:

 

Chylę czoła przed Waszą postawą w czasie próby. My, Polacy jesteśmy wdzięczni za bezkompromisową walkę, za odwagę działania i dalekowzroczność wizji suwerennej Polski. Dziękujemy za to, że właśnie Wy, kobiety, nie dałyście się pokonać defetyzmowi i pesymizmowi, odrzuciłyście strach – napisał premier.

 

W kolejnym dniu uczestniczki zjazdu spotkały się w kościele p.w. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie wspólnie modliły się na liturgii, której przewodniczył ks. Jarosław Wąsowicz SDB. Kościół św. Stanisława Kostki to szczególne miejsce, gdzie w czasie zniewolenia komunistycznego bł. ks. Jerzy Popiełuszko sprawował Msze święte w intencji Ojczyzny.

 

– Cieszę się, że dzisiaj – w niedzielę Zesłania Ducha Świętego – możemy stanąć przy grobie męczennika za wiarę i za Polskę bł. ks. Jerzego, aby wspólnie dziękować Panu Bogu za dar niepodległości. Niepodległości, której nie byłoby, gdyby nie Wasza ofiara, gdyby nie Wasza determinacja. Nie byłoby niepodległości, gdyby nie to, że Wy, drogie Panie nie straciłyście nigdy wiary, nadziei i miłości. Jesteście drogowskazem, jak służyć Polsce wolnej i dumnej – powiedział minister Kasprzyk.

 

 

Po zakończeniu Eucharystii szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wspólnie z uczestnikami zjazdu złożył kwiaty przy grobie kapelana warszawskiej "Solidarności". Ceremonia odbyła się z asystą wojskową Kompanii Reprezentacyjnej WP.

 

 

––
W nocy z 12 na 13 grudnia 1982 roku władze komunistyczne wprowadziły dekret o stanie wojennym w Polsce. Był on podstawą do przeprowadzenia licznych aresztowań obywateli, co do których „zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pozostając na wolności nie będą przestrzegać porządku prawnego albo prowadzić będą działalność zagrażającą interesom lub obronności państwa mogą być internowani na czas obwiązywania stanu wojennego w ośrodkach odosobnienia”.

Aresztowanych zostało około 10 tyś osób, w tym według różnych źródeł od 700 do 1000 kobiet. Większość z nich przeszła przez obóz w Gołdapi na Suwalszczyźnie.