31 sierpnia br. w rocznicę Porozumień Gdańskich Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell uhonorował medalem "Pro Patria" Tadeusza Szczudłowskiego, legendę gdańskiej przedsierpniowej opozycji antykomunistycznej, organizatora zakazanych uroczystości 3 maja i 11 listopada w Gdańsku, internowanego w stanie wojennym w więzieniu w Strzebielinku.

 

- Pan Tadeusz Szczudłowski był dla nas młodych opozycjonistów prawdziwym wzorem odwagi i determinacji, silnie osadzonym w wierze, którego staraliśmy się naśladować - mówił Szef UdSKiOR, składając podpis w albumie pamiątkowym i dziękując Panu Tadeuszowi za nieugiętą postawę i wierność ideałom.

 

Pan Tadeusz Szczudłowski  złożył na ręce ministra Lecha Parella podziękowania dla wszystkich pracowników UdSKiOR za ich wsparcie i pomoc jaką otaczają Kombatantów i działaczy opozycji antykomunistycznej. Kombatantom zaś przekazał życzenia i podziękowania z okazji obchodzonego jutro Dnia Weterana.

 

W spotkaniu uczestniczył także prezes Stowarzyszenia Strzebielinek Pan Jan Skiba, który przypomniał jak ogromnym wsparciem dla opozycjonistów były zorganizowane przez Tadeusza Szczudłowskiego i Dariusza Kobzdeja uroczystości 3 maja i 11 listopada.  

 

Tadeusz Szczudłowski urodził się 22 listopada 1932 r. we Lwowie. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Uniwersytetu Gdańskiego.

W październiku 1956 r. był uczestnikiem buntu chorążych WSMW przeciwko podporządkowaniu polskich sił zbrojnych sowieckim doradcom oraz represjom ze strony oficerów politycznych i Informacji Wojskowej. W latach 1958–1968 oficer Marynarki Wojennej. W 1968 r. uzyskał dyplom porucznika żeglugi wielkiej Polskiej Marynarki Handlowej, ale został pozbawiony możliwości pracy na morzu (odmowa wydania książeczki żeglarskiej i paszportu).

W 1976 r. sygnatariusz protestu gdańskich studentów przeciwko represjom wobec robotników Ursusa i Radomia. Od 1977 r. członek ROPCiO, współpracownik SKS uczelni Trójmiasta i RMP. W latach 1977–1980 organizator i uczestnik manifestacji w dniach 3 maja oraz 11 listopada. 3 maja 1980 r. po mszy św. w bazylice Mariackiej przemawiał na wiecu pod pomnikiem Jana III Sobieskiego, po jego zakończeniu aresztowany, a następnie skazany (z Dariuszem Kobzdejem) na karę 3 miesięcy więzienia.

W sierpniu 1980 r. uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, organizator Mszy św. odprawionej na terenie SG. Inicjator wzniesienia przed bramą nr 2 drewnianego krzyża jako kamienia węgielnego pod przyszły pomnik Poległych Stoczniowców, współredaktor 21 postulatów. W 1981 r. honorowy członek komitetu obchodów pierwszej rocznicy Sierpnia ’80, gość honorowy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”.

W okresie od 2 stycznia do 16 października 1982 r. był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku. Od 1983 r. był zaangażowany w pomoc więźniom politycznym i ich rodzinom. W maju 1988 r. uczestnik strajku w SG, po zakończeniu którego na czele pochodu niósł krzyż.

Tadeusz Szczudłowski został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.