5 października br. Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan Minister Michał Syska wziął udział we współorganizowanej przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stołeczne Środowisko 1. Polskiej Dywizji Pancernej uroczystości z okazji Święta 1. Polskiej Dywizji Pancernej.

 

W wydarzeniu przed pomnikiem 1. Polskiej Dywizji Pancernej przy pl. Inwalidów w Warszawie uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Królestwa Belgii w Rzeczypospolitej Polskiej Jego Ekscelencja Rik Van Droogenbroeck oraz wnuczka Generała Maczka Pani Karolina Maczek – Skillen.

 

Po wysłuchaniu archiwalnego nagrania Generała Stanisława Maczka głos zabrał Minister Michał Syska.

 

- Sukcesy 1. Dywizji Pancernej na szlaku bojowym w roku 1944 przez Francję, Belgię i Holandię do niemieckiego Wilhemshaven nie były zrządzeniem przypadku. Wynikały z talentów dowódczych generała Maczka oraz dzielności i daniny krwi jego pancernych. Generał Maczek był zwolennikiem prowadzenia wojny w sposób nowoczesny za pomocą cechujących się dużą manewrowością i szybkością samodzielnych pancernych związków taktycznych.

 

- Do rangi symbolu urastają wydarzenia kończące szlak bojowy Pierwszej Dywizji, kiedy 4 maja 1945 roku Dywizja dotarła do bazy w Wilhemshaven gdzie Generał Maczek przyjął kapitulację dowódcy twierdzy. Szlak bojowy 1. Dywizji Pancernej przynosi Polsce chlubę do dzisiaj, do dzisiaj na zachodzie Europy pamięta się o bohaterstwie Polaków z Pierwszej Dywizji. Szczególnie o polskim natarciu na Bredę, które uchroniło miasto od zniszczeń – podkreślił w swoim przemówieniu Minister Michał Syska

 

- Dziś kolejne pokolenia mieszkańców Bredy i innych miast Europy Zachodniej kultywują pamięć o polskich bohaterach. To najlepszy dowód uznania dla bohaterstwa 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka. Dziś oddajemy hołd tutaj w Warszawie w stolicy Polski ojczyzny, za którą przelewali krew. Cześć i chwała bohaterom!

 

Po Apelu Pamięci odmówiono modlitwę wielowyznaniową i złożono kwiaty przed pomnikiem 1. Polskiej Dywizji Pancernej.

 

Na zakończenie uroczystości wysłuchano pieśni w wykonaniu młodzieży z Kujawsko - Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej w Bydgoszczy.

 

---

1. Dywizja Pancerna powstała 25 lutego 1942 r. na rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego. Po przeszkoleniu, w sierpniu 1944 r. w składzie 1. Armii Kanadyjskiej, dywizja została przerzucona na front zachodni, do Francji. Tam też, w bitwie pod Falaise odegrała kluczową rolę w zamknięciu okrążenia wokół niemieckich 7. Armii i 5. Armii Pancernej. Zwycięski szlak bojowy dywizji wiódł następnie przez północną Francję, Belgię, Holandię, gdzie polscy „Pancerniacy” wyzwolili z rąk niemieckiego okupanta szereg miast, witani entuzjastycznie przez miejscową ludność.

 

W historii „Czarnej Dywizji” w sposób szczególny zapisały się ciężkie walki o wyzwolenie holenderskiej Bredy, z której polscy żołnierze wyparli niemieckie oddziały bez strat w ludności cywilnej i uszczerbku dla zabytkowej architektury miasta. W drugiej połowie kwietnia 1945 r. 1. Dywizja Pancerna przekroczyła granicę niemiecką i wzięła udział w ostatniej ofensywie na chylące się ku upadkowi Niemcy. Zwycięski pochód formacji zakończył się 5 maja 1945 r. zdobyciem przez żołnierzy gen. Maczka portu wojennego w Wilhelmshaven w północno-zachodnich Niemczech.