Obchody 75. rocznicy zdobycia Ankony – jednego ze strategicznych portów nad Adriatykiem – rozpoczęły się od uroczystości na polskim cmentarzu wojennym w Loreto, na którym spoczywa 1112 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego poległych w walkach o wyzwolenie tego nadmorskiego miasta.
Hołd poległym towarzyszom broni oddali weterani walk z lipca 1944 roku oraz przedstawiciele polskich władz państwowych i włoskich władz samorządowych, w tym Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, senator Anna Maria Anders, wicemarszałek Senatu Maria Koc, burmistrz Loreto Paolo Nicoletti, Konsul Honorowa RP w Ankonie Cristina Gorajski, żołnierze Wojska Polskiego, licznie przybyłe polskie i włoskie poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta.
Po uroczystej Mszy świętej odprawionej w intencji zmarłych i żyjących wyzwolicieli Ankony przemówienie okolicznościowe wygłosił minister Kasprzyk: - Stoimy dziś nad mogiłami tych, którzy 75 lat temu szli, jak ich poprzednicy, z ziemi włoskiej do Polski. Tak potoczyły się losy Rzeczpospolitej i tamtego pokolenia, że do Polski musieli odbyć bardzo długą drogę, a wielu z nich do Polski nie doszło i spoczywa na Monte Cassino, tu w Loreto czy w Bolonii. W tym świętym miejscu, przy grobach żołnierzy polskich, chcemy ślubować, że - tak, jak oni i ich przodkowie - będziemy stać przy wartościach, które od wieków kształtowały naszą cywilizację. To nasze zobowiązanie wobec tych, którzy polegli w obronie tych wartości.
Następnie, Szef UdSKiOR uhonorował burmistrza Loreto Paolo Nicolettiego i konsul honorową RP w Ankonie Cristinę Gorajski medalami „Pro Patria” w uznaniu ich zasług w kultywowaniu pamięci o walkach 2. Korpusu Polskiego. Paolo Nicoletti od wielu lat patronuje inicjatywom upamiętniającym bohaterskich żołnierzy generała Władysława Andersa. Pierwszy dzień obchodów rocznicy wyzwolenia Ankony zakończyło odczytanie odezwy – Apelu Pamięci – oraz złożenie wieńców. Loreto to miejsce ważne również z innego powodu. To tu znajduje się Sanktuarium Santa Casa, miejsce czci figury Matki Bożej Loretańskiej, które po zbombardowaniu przez Niemców z pożaru uratowali polscy żołnierze.
Drugi dzień obchodów 75. rocznicy wyzwolenia włoskiej Ankony przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego zainaugurowała wizyta polskiej delegacji wraz z Weteranami pod bramą św. Stefana w Ankonie. To w tym miejscu 18 lipca 1944 r. żołnierze 3 Pułku Ułanów Karpackich i 2 Batalionu Strzelców Karpackich triumfalnie wkroczyli do miasta.
Żołnierze 2. Korpusu Polskiego 75 lat temu z armii niewolników stali się armią, która w zwycięskim pochodzie maszerowała przez Półwysep Apeniński, niosąc wolność narodowi włoskiemu - powiedział minister Kasprzyk.
Podczas uroczystości pod Porta Santo Stefano medalem „Pro Patria” Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował burmistrz Ankony Valerię Mancinelli, która od wielu lat patronuje obchodom wyzwolenia miasta przez żołnierzy generała Władysława Andersa. Odznaczenie w jej imieniu odebrał wiceburmistrz Pierpaolo Sediari.
Następnie delegacja, której przewodniczył minister Kasprzyk, złożyła kwiaty przed Pomnikiem Ruchu Oporu Parco del Pincio. Zwieńczeniem tegorocznych obchodów w Republice Włoskiej była uroczystość na Cmentarzu Brytyjskiej Wspólnoty Narodów Frazione Passo Varano, gdzie delegacja polska, włoska i weterani 2. Korpusu Polskiego złożyli kwiaty przy grobach poległych żołnierzy i cywilów różnych narodowości. Organizatorem uroczystości upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia Ankony był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Ambasada RP we Włoszech.