W piątek, 2 sierpnia br. w stołecznym Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego odsłonięto pomnik gen. bryg. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. „Motyl”. Żołnierz Armii Krajowej, uczestnik wojny obronnej 1939 roku i Powstania Warszawskiego oraz wieloletni prezes Związku Powstańców Warszawskich został upamiętniony w przeddzień pierwszej rocznicy swojej śmierci.
W uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika udział wzięli uczestnicy Powstania Warszawskiego, inicjatorzy i fundatorzy upamiętnienia, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Obecni byli także harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.
– Panie Generale, dziękujemy za wszystko, co uczyniłeś dla Polski w czasie wojny, za to, by pamięć o Powstaniu Warszawskim nie zginęła, za spotkania z młodymi ludźmi i uczenie ich patriotyzmu czasu pokoju. Wierzę głęboko, że pod tym pomnikiem z Twoimi podkomendnymi, przyjaciółmi, z władzami państwowymi i samorządowymi będziemy spotykać się co roku, aby oddać Ci hołd i cześć za to, że umiłowałeś niepodległą Polskę ponad wszystko – powiedział minister Kasprzyk podczas piątkowej uroczystości.
– To pierwszy pomnik Powstańca Warszawskiego w Warszawie. Jego lokalizacja jest naprawdę wspaniała – stwierdził natomiast ppłk Zbigniew Galperyn „Antek”, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. Po wspólnej modlitwie, którą poprowadził ordynariusz polowy WP bp Józef Guzdek, delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem generała.
–
Gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski (1917-2018) ps. „Motyl” był polskim lotnikiem, oficerem Armii Krajowej i Wojska Polskiego, uczestnikiem kampanii wrześniowej w 1939 r. i Powstania Warszawskiego. Podczas powstania przeszedł szlak bojowy z Woli, przez Starówkę, Śródmieście, Czerniaków, Mokotów do Śródmieścia. Uczestniczył m.in. w szturmach na Dworzec Gdański, desancie kanałami na pl. Bankowy (zakończonym niepowodzeniem). Za bohaterstwo dwukrotnie otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyż Walecznych. W latach 2004–2014 pełnił funkcję sekretarza Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, był członkiem założycielem, a w latach 1989–1994 i 1997–2018 prezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Należał do grupy inicjatywnej utworzenia w stolicy Muzeum Powstania Warszawskiego.