W akcję „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” zaangażowały się dziesiątki wolontariuszy, kilkanaście organizacji pozarządowych, funkcjonariusze służb mundurowych, żołnierze Wojska Polskiego, harcerze i strzelcy. 30 czerwca br. w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego odbyło się podsumowanie drugiej edycji akcji z udziałem Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy.
W uroczystości udział wzięli – oprócz gospodyni spotkania – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Adam Kwiatkowski, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, inicjatorzy akcji, w tym prezes Fundacji „Nie zapomnij o nas” Patryk Markuszewski, przedstawiciele organizacji pozarządowych, Wojska Polskiego i służb mundurowych.
– Akcja „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” to jeden z wielu przykładów życzliwości, które mogliśmy obserwować. To niezwykłe, że w czasie, gdy poczucie zagrożenia, narodowa kwarantanna i obostrzenia sanitarne ograniczały nasze wzajemne kontakty, paradoksalnie staliśmy się sobie bliżsi. Właśnie dzięki tej akcji, dzięki temu, że wspólnie postanowiliśmy działać na rzecz tych, którzy byli najbardziej narażeni na zachorowanie – podkreśliła Pierwsza Dama, dziękując organizatorom i wolontariuszom za ich zaangażowanie.
– Akcja „Obiady dla Bohaterów” to przykład wzorowej współpracy państwa polskiego i społeczeństwa obywatelskiego. Przez ponad rok działaliśmy razem z organizacjami pozarządowymi, służbami mundurowymi, harcerzami i strzelcami, aby jak najlepiej wesprzeć weteranów w tym trudnym czasie – podsumował Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim uświetnił występ zespołu „Ferajna z Hoovera”, który wspólnie z Pierwszą Damą, obecnymi kombatantami i gośćmi wykonał utwory z okresu Powstania Warszawskiego.
Przez ponad rok trwania epidemii COVID-19 wolontariusze, wojsko, funkcjonariusze Służby Więziennej, Straży Granicznej, harcerze i strzelcy nieśli dodatkową pomoc najbardziej potrzebującym kombatantom na terenie całej Polski, dostarczając im każdego dnia ciepłe posiłki, środki ochrony osobistej (m.in. maseczki i rękawiczki), a także realizując recepty i dostarczając zakupy do ich mieszkań. Wolontariusze kontaktowali się z weteranami także telefonicznie, oferując mentalne wsparcie w tym trudnym czasie i upewniając się co do ich potrzeb. Akcja dowożenia obiadów pozwoliła zminimalizować ryzyko zakażenia się koronawirusem przez bohaterów, a zarazem odwdzięczyć się za ich walkę o wolność Ojczyzny. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dofinansował przedsięwzięcie, przekazując na ten cel łącznie niemal 3,5 mln zł.