Jubileusz 98. rocznicy urodzin świętował 31 lipca br. por. Włodzimierz Cieszkowski – weteran, członek Korpusu Weteranów walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, prezes Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Z tej okazji szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk uhonorował czcigodnego Jubilata medalem „Pro Bono Poloniae”.
Szlak bojowy Włodzimierza Cieszkowskiego wiódł m.in. od Szpitala Wojennego nr 1 w Zaleszczykach, gdzie we wrześniu 1939 roku był kierowcą, przez walki w składzie 2. Dywizji Piechoty we Francji w 1940 roku, po służbę w 10. Pułku Dragonów 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka jako kierowca ciężarówki w 1944 roku w Belgii.
– W nazwie medalu „Pro Bono Poloniae” jest to wszystko, co determinowało życie Pana Prezesa: „dla dobra Polski” walczył w czasie II wojny światowej o niepodległość Rzeczypospolitej, a następnie Francji w 1940 roku. Dla dobra Polski podejmował i nadal podejmuje wszelkie starania, aby tradycja Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie przetrwała i była żywa w polskim społeczeństwie – powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podczas uroczystości, która odbyła się w Domu Pracownika Służby Zdrowia w Warszawie.
– Pan Prezes doskonale rozumie, że opowieść o historii należy dedykować młodemu pokoleniu. Dzięki jego aktywności wywiązała się swego rodzaju więź międzypokoleniowa. Jeżeli bowiem staramy się przekonać młode pokolenie, że jest kolejnym ogniwem łańcucha tworzonego przez wcześniejsze pokolenia, możemy myśleć o wspólnocie narodowej i państwowej w sposób optymistyczny i przyszłościowy – wyjaśnił minister Kasprzyk, dodając:
– Jest Pan bardzo potrzebny Rzeczpospolitej, młodemu pokoleniu i nam wszystkim, bo wspaniale przekazuje Pan ten kodeks wartości, który był udziałem Pana pokolenia, we współczesne i przyszłe czasy. Panie Prezesie, serdecznie gratuluję jubileuszu i życzę 200 lat! – zakończył Jan Józef Kasprzyk, wręczając czcigodnemu Jubilatowi okolicznościowy bukiet kwiatów.
I my przyłączamy się do jubileuszowych życzeń: 200 lat, Panie Poruczniku!