W uznaniu szczególnych zasług w pielęgnowaniu i upowszechnianiu wiedzy o polskich tradycjach niepodległościowych oraz krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie 4 sierpnia br. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalem „Pro Bono Poloniae” mjr. Leona Barszcza ps. „Buk” – weterana AK, żołnierza podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, wieloletniego prezesa białobrzeskiego koła ŚZŻAK.
– W nazwie medalu „Pro Bono Poloniae” jest to wszystko, co determinowało życie Pana Majora: „dla dobra Polski” walczył o niepodległość Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej, a także jej zakończeniu. Dla dobra Polski podejmował i nadal podejmuje wszelkie starania, aby pamięć o żołnierzach Armii Krajowej była żywa nie tylko wśród lokalnej społeczności, ale także w całej Polsce. Panie Majorze, gratuluję pięknego jubileuszu 99. rocznicy urodzin, który świętował Pan przed miesiącem, i życzę 200 lat w zdrowiu i pomyślności! – powiedział Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości w Białobrzegach k. Radomia, dziękując weteranowi za jego wierną służbę Ojczyźnie.
I my przyłączamy się do jubileuszowych życzeń: 200 lat, Panie Majorze!
--
Leon Barszcz urodził się 29 czerwca 1922 roku w Niedabylu. W czasie II wojny światowej był aktywnym działaczem ruchu niepodległościowego, tworzył partyzantkę na ziemi białobrzeskiej (prowadził nabór i szkolił żołnierzy polskiego podziemia antyhitlerowskiego, a po wojnie również antykomunistycznego). W III Rzeczpospolitej był wieloletnim prezesem białobrzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, inicjując nadanie lokalnym placówkom oświatowym (m.in. w miejscowości Boże) imienia Armii Krajowej. Zasiadał w komitecie upamiętnienia oficerów zamordowanych w Katyniu, był inicjatorem i fundatorem Kamienia Katyńskiego w Warszawie. Jest członkiem Komitetu Budowy Pomnika płk. Ryszarda Kuklińskiego w Wiązownie, którego był przyjacielem i powiernikiem.