15 sierpnia br., w 101. rocznicę wiekopomnego zwycięstwa Wojska Polskiego nad bolszewikami, w Warszawie odbyły się Obchody Święta Wojska Polskiego z udziałem najwyższych władz państwowych. W uroczystościach wziął również udział Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.
Święto zainaugurowała poranna Msza święta w intencji Ojczyzny w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, której przewodniczył arcybiskup Józef Guzdek.
W homilii abp Guzdek podkreślił, że obchodząc uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i zarazem Święto Wojska Polskiego myślą powracamy do wydarzeń z 1920 roku. Do Warszawy zbliżała się armia sowiecka, której celem było całkowite unicestwienie odrodzonego państwa polskiego. W sytuacji śmiertelnego zagrożenia na twarzach wielu naszych rodaków zarysowało się przerażenie, a w sercach zagościła trwoga.
– Polacy wypełnili świątynie, narodowe sanktuaria i trwali na modlitwie. Postąpili rozumnie, wszak modlitwa jest nie tylko czasem wołania o Bożą pomoc, ale także chwilą zjednoczenia, umacniania wspólnoty i słuchania słowa Bożego, które inspiruje do heroicznych czynów. W tamtej trudnej sytuacji kościoły stały się miejscem duchowej mobilizacji do walki w obronie najwyższych wartości: Ojczyzny i świętej wiary. Naczelny wódz Józef Piłsudski udowodnił, że sukces jest możliwy wówczas, gdy postawi się na ludzi twórczych, doświadczonych i kompetentnych, którzy zapominając o własnych pożytkach, będą nade wszystko służyć dobru wspólnemu, jakim jest Polska. Sojusze są ważne, ale nade wszystko liczy się siła duchowa narodu, bezpieczeństwo ekonomiczne państwa oraz sprawna, dobrze wyposażona, wyszkolona i dowodzona armia – powiedział.
Zdaniem administratora apostolskiego obecny czas również możemy uznać za przełomowy. Zapewne jest to czas próby. Doświadczamy skutków pandemii – wielu ludzkich dramatów i wielkiego kryzysu ekonomicznego o zasięgu globalnym. Z tego powodu narastają: niepokój, niepewność i frustracja. Zwłaszcza, że niektórzy zamiast wspierać walkę z pandemią "walczą" pandemią. W tym czasie mogliśmy wyraźniej poznać cnoty i wady naszego społeczeństwa, piękne i samarytańskie postawy personelu medycznego, służb mundurowych, harcerzy i wolontariuszy, i wielu naszych rodaków, ale także ludzką małość i brak odpowiedzialności – podkreślił.
Następnie, w samo południe na placu marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczysta odprawa wart.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że Święto Wojska Polskiego to ważny dzień dla całej rodziny wojskowej: – Zebraliśmy się, aby oddać hołd żołnierzom Wojska Polskiego, którzy w 1920 r. odparli nawałę bolszewickiej Rosji, którzy uratowali niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, którzy uratowali także wolność Europy.
– 101. rocznica wielkiej Bitwy Warszawskiej, Święto Wojska Polskiego, tak wielkie, niezależnie od tego, czy byłoby ustanowione na ten dzień w sensie instytucjonalnym, czy też nie, ten dzień, dzień wielkiej wiktorii warszawskiej 1920 roku byłby zawsze wielkim świętem polskich żołnierzy. [...] Wczoraj i dzisiaj w szczególny sposób składamy hołd naszym żołnierzom, zwycięzcom Bitwy Warszawskiej. Oddajemy Im cześć. To było wielkie zwycięstwo w jednej z największych w historii świata i najbardziej znaczących bitew. Bitwa, która zmieniła losy tamtej wojny i pozwoliła Polsce zwyciężyć – mówił Prezydent RP Andrzej Duda, dodając, że to zwycięstwo wpisało się na trwałe w historię Polski, Europy i świata.
W uroczystości wzięli udział żołnierze z Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa. W ramach pokazów lotniczych z okazji Święta Wojska Polskiego nad placem Piłsudskiego przeleciały po trzy samoloty TS-11 Iskra i M-346 Bielik oraz myśliwce F-16 Jastrząb.
Niech żyje Wojsko Polskie! Niech żyje Rzeczpospolita! Cześć i chwała Bohaterom!