10 grudnia br. w Warszawie odbyły się zorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zwycięskiej bitwy o Tobruk. W walkach o libijską twierdzę w 1941 roku zasłużyli się m.in. polscy żołnierze z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich pod dowództwem gen. Stanisława Kopańskiego.

 

Tegoroczne obchody rozpoczęły się Mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego sprawowaną w intencji bohaterskich obrońców twierdzy tobruckiej, w której udział wzięli szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy szefie Urzędu mjr Bogusław Nizieński, przedstawiciele rodzin żołnierzy uczestniczących w walkach o Tobruk, żołnierze Wojska Polskiego, harcerze, a także poczty sztandarowe i grupy rekonstrukcyjne.

 

Nie można przemilczeć świętowania rocznic, bo one budują żywą pamięć. Świadomi naszej tożsamości zbudowanej na przeszłości, wychowujemy młode pokolenia do takich postaw, jakie widzimy w naszej przeszłości i jakimi sami mamy żyć – podkreślił w homilii ks. por. Piotr Zamaria, kapelan Służby Ochrony Państwa.

 

Modlitwę w intencji obrońców Tobruku odmówili ewangelicki naczelny duszpasterz wojskowy bp Marcin Makula oraz ks. ppłk Łukasz Godun z prawosławnego Ordynariatu Wojskowego.

 

W uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, która odbyła się po Eucharystii, udział wzięli kombatanci, rodziny tobruckie, przedstawiciele władz państwowych, służb mundurowych, organizacji pozarządowych, a także wojskowi, harcerze, poczty sztandarowe, młodzież szkolna i mieszkańcy stolicy. Minister Kasprzyk przypomniał, jak ważną rolę w zmaganiach alianckich o libijską twierdzę w Tobruku w 1941 roku odegrała polska jednostka pod dowództwem gen. Stanisława Kopańskiego:

 

– Niestety nie ma już wśród nas weteranów Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, ale ich marzenie o dojściu do wolnej Polski spełniło się. Dzisiejsza uroczystość ma przywrócić do krwioobiegu narodowej pamięci to, co działo się w Afryce Północnej w 1941 roku: naszą walkę o niepodległość Polski, o wolność Europy i świata – zaznaczył szef UdSKiOR.

 

Opowieść o Tobruku to opowieść o niezwykłym heroizmie, o bohaterstwie, o wierności ideałom. To opowieść o ludziach, którzy byli rycerzami słusznej sprawy – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

 

Do uczestników obchodów 80. rocznicy obrony twierdzy tobruckiej list skierował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W przesłaniu, które odczytał doradca w Gabinecie Politycznym Ministra Dariusz Jóźwiak, minister Czarnek przypomniał, że „odwaga, poświęcenie i niezłomność polskich ochotników przyczyniły się do przegranej wojsk koalicji faszystowskiej po 110 dniach zmagań w obronie twierdzy”.

 

Tegoroczne uroczystości zakończył Apel Pamięci połączony z oddaniem salwy honorowej oraz ceremonią złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

 

--

Bitwa o Tobruk była długotrwałą konfrontacją pomiędzy wojskami Osi a oblężonymi w libijskim Tobruku siłami alianckimi w czasie kampanii afrykańskiej II wojny światowej, trwającą od 10 kwietnia do 27 listopada 1941 roku, kiedy to brytyjska 8. Armia odblokowała miasto w ramach operacji Crusader.

 

Bitwa o twierdzę tobrucką zakończyła się w nocy z 9 na 10 grudnia 1941 roku. Zwycięskie wojska alianckie pokonały niemieckie oddziały pod dowództwem gen. Erwina Rommla. W walkach znaczący udział miała polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich pod dowództwem gen. Stanisława Kopańskiego. Udana obrona Tobruku była najsłynniejszym epizodem II wojny światowej w Afryce Północnej.