10 czerwca br. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w obchodach jubileuszu 100-lecia Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej zorganizowanych w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa.
Po wprowadzeniu sztandaru Związku i odśpiewaniu hymnu państwowego oraz hymnu ZOR RP zebranych przywitał prezes płk rez. Alfred Kabata, który z pomocą prezentacji multimedialnej przedstawił historię i liczne osiągnięcia organizacji.
Podczas uroczystości szef UdSKiOR odznaczył osoby zasłużone Medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” kierując do zebranych słowa podziękowania za pielęgnowanie tradycji Związku z okresu II Rzeczpospolitej i podtrzymywanie ducha narodu.
– Czynią to Państwo w Związku Oficerów Rezerwy RP w sposób wspaniały i wielowymiarowy poczynając od opieki nad mogiłami tych, którzy walczyli o wolną Polskę, którzy zginęli w drodze do wolności, dzięki którym naszą wolność zawdzięczamy – podkreślił minister Kasprzyk.
Medalami „Pro Bono Poloniae” uhonorowani zostali ppłk rez. Krzysztof Tomaszewski, Artur Wojciechowski, ppłk w st. spocz. Janusz Zbigniew Zajączkowski. Medalami „Pro Patria” natomiast wyróżniono ppor. Kamila Kamińskiego, mjr. Grzegorza Klose, kpt. Rafała Magonia, ppłk. Andrzeja Pietrasa i ks. por. rez. Arnolda Zimnickiego.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomniał także, że Karol Wojtyła, syn oficera II RP i członka Związku w okresie międzywojennym, jeszcze jako metropolita krakowski spotykał się z ostatnimi żyjącymi legionistami, którzy w latach komunistycznego zniewolenia dbali o pamięć, o groby swoich kolegów i życzył Im, by Ci co po Nich przyjdą kontynuowali Ich dzieło.
– Można powiedzieć, że te słowa doskonale odnoszą się do tego co czyni Związek Oficerów Rezerwy. Niezwykle cenne jest również to i dzisiejsza uroczystość jest też tego przykładem, że dbają Państwo o to, aby wychowywać w duchu tych samych wartości następne pokolenie – powiedział.
Dodał, że spotkania z młodzieżą i konkursy edukacyjne są doskonałym przykładem i wzorem tego jak należy mówić o historii współcześnie i jak należy wartości, które są niezmienne przekazywać z pokolenia na pokolenie.
– Za to należą się Państwu wyrazy ogromnej wdzięczności i uznania. Jesteście Państwo godnymi kontynuatorami tych, którzy ten Związek przed 100 laty zakładali – zaznaczył.
Szef UdSKiOR zwrócił się także do najmłodszych uczestników uroczystości, laureatów ogólnopolskiego konkursu historycznego „Marszałek Józef Piłsudski – bohater naszej niepodległości, w 155. rocznicę urodzin” : – Serdecznie Wam gratuluję tego, że potraficie w swych młodych sercach wykrzesać tę miłość i wiarę w Polskę i w jej bohaterów, która była udziałem wcześniejszych pokoleń. Odwołam się raz jeszcze do słów Jana Pawła II, który pięknie zdefiniował czym jest naród. Naród to byt, który jest łańcuchem pokoleń, w którym każde ogniwo jest równie ważne i nie może być przerwane. Obecność na tej sali tych kilku pokoleń Polaków połączonych jedną ideą świadczy o tym, że ten testament syna oficera II RP – Karola Wojtyły – jest realizowany – podsumował Jan Józef Kasprzyk, który został uhonorowany Krzyżem Związku Oficerów Rezerwy.
W trakcie spotkania wręczono również akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe, Krzyże Związku Oficerów Rezerwy, wiele innych odznaczeń i wyróżnień, a także nagrody dla wspomnianych laureatów ogólnopolskiego konkursu historycznego o Marszałku Józefie Piłsudskim.
Obchody uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Męskiego Harfa w Warszawie i Chóru Dziecięcego Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin” z Ryk.
--
Związek Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej powstał w 1922 roku jako organizacja skupiająca oficerów rezerwy z terenu II Rzeczypospolitej pod hasłem „Wszystko dla Państwa – Państwo ponad wszystko”. Obecnie do Związku należą oficerowie rezerwy i w stanie spoczynku, a także żołnierze służby czynnej Wojska Polskiego, funkcjonariusze innych służb mundurowych oraz osoby cywilne zainteresowane historią Polski i Wojska Polskiego zaangażowane patriotycznie i społecznie. Obok popularyzowania wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim, który jest patronem Związku, do jego głównych zadań należą m.in. działania propagujące chwałę oręża polskiego, tradycje wojskowe i historię Polski, gromadzenie pamiątek historycznych, popularyzowanie wiedzy o aktualnych problemach obronności państwa oraz prowadzenie działań edukacyjno-wychowawczych służących kształtowaniu postaw patriotycznych młodzieży, a także zachęcających ją do zainteresowania się sprawami wojska i służby wojskowej.