27 stycznia br. w 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz byli więźniowie, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz korpusu dyplomatycznego oddali hołd pomordowanym. Szefa UdSKiOR ministra Jana Józefa Kasprzyka w uroczystościach reprezentował przedstawiciel Urzędu.

 

 27 stycznia 1945 r. żołnierze 60. Armii 1 Frontu Ukraińskiego wkroczyli do Auschwitz, największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady w którym przez cztery lata zamordowano co najmniej 1,1 mln osób, w tym ok. 960 tys. Żydów, ponad 70 tys. Polaków, ok. 21 tys. Romów i Sinti, 15 tys. jeńców sowieckich i ponad 10 tys. więźniów innych narodowości. Od 2005 r. decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych w dniu wyzwolenia obozu wspominane są także ofiary Holokaustu. 

 

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców przed Ścianą Straceń na dziedzińcu Bloku 11 na terenie byłego obozu Auschwitz I, gdzie w latach 1941-43 rozstrzelano kilka tysięcy osób, głównie polskich więźniów politycznych, przede wszystkim przywódcy i członkowie organizacji konspiracyjnych. Upamiętnienie kontynuowano w budynku tzw. Sauny na terenie Auschwitz - Birkenau.

 

Głównym motywem tegorocznych obchodów był proces planowania, tworzenia i rozbudowy systemu odczłowieczenia i ludobójstwa w Auschwitz. O ile w 1942 r. kształtowała się funkcja Auschwitz jako ośrodka zagłady, to w 1943 r. przybrała ona charakter przemysłowy. Wiosną tego roku Niemcy ukończyli na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau budowę czterech instalacji, w których znajdowały się komory gazowe, ale także nowoczesne urządzenia do kremacji zwłok.

 

W uroczystości świadkom historii towarzyszyli m.in. minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP oraz inni przedstawiciele władz państwowych z Polski, Drugi Dżentelmen Stanów Zjednoczonych Douglas Emhoff, minister kultury Słowenii Asta Vrečko, minister ds. kombatantów i pamięci z Francji Patricia Mirallès, ambasadorowie i dyplomaci, przedstawiciele duchowieństwa, władz regionalnych, samorządów, pracownicy muzeów i miejsc pamięci.

 

W czasie obchodów głos zabrały dwie Ocalałe z Auschwitz: dr Eva Umlauf oraz Zdzisława Włodarczyk, która wraz z rodzicami i młodszym bratem trafiła do obozu pierwszym transportem po upadku Powstania Warszawskiego.

Po przemówieniach uroczystości kontynuowano przy ruinach zburzonego przez zbuntowanych więźniów krematorium nr 4, gdzie po modlitwie wielowyznaniowej zapalono znicze.