W pierwszą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, 24 lutego 2023 r., w Warszawie przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbyła się uroczystość odsłonięcia upamiętnienia poświęconego ofiarom imperializmu i komunizmu rosyjskiego odpowiedzialnego za zbrodnie przeciwko ludzkości wobec narodów Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Nowe upamiętnienie ma formę podkładu kolejowego na którym znajduje się inskrypcja „Ofiarom komunizmu i imperializmu rosyjskiego odpowiedzialnego za zbrodnie przeciwko ludzkości wobec narodów Europy Środkowo-Wschodniej”. Upamiętnienie odsłonili wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

 

Jako pierwszy głos zabrał Jego Ekscelencja Wasyl Zwarycz: – Niestety rosyjski neoimperializm dalej pokazuje swoją zbrodniczą twarz. Dzisiaj stoimy tutaj akurat w rocznicę pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rosyjski imperializm dalej zdecydował popełniać zbrodnie przeciwko ludzkości – zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie wojenne, zbrodnię agresji – podkreślał ambasador wskazując, że Rosja polityka względem narodów i państw Europy Środkowo-Wschodniej nie zmieniła się od stuleci.

 

W swoim przemówieniu minister Jan Józek Kasprzyk odniósł się do postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego i agresji bolszewickiej: – Ojciec naszej niepodległości [...] powiedział wyraźnie: Bez względu na to jaki jest jej rząd, Rosja była, jest i będzie zaciekle imperialistyczna. I naszym zadaniem jest postawić tamę imperializmowi rosyjskiemu bez względu na to jaki on jest – biały czy czerwony. Warto te słowa wspomnieć, bo one doskonale pokazują, że pamięć o ofiarach zbrodni rosyjskich to pamięć nie tylko o ofiarach ostatniego roku stulecia ale to pamięć o ofiarach zbrodni rosyjskich dokonywanych od co najmniej trzystu lat na narodach i państwach, które pragną wolności.

 

– Stoimy przed pomnikiem Polaków pomordowanych na Wschodzie. Dzisiaj ten pomnik uzyska dodatkowy element – element, którym będziemy wspominać i czcić będziemy pamięć wszystkich ofiar tego zbrodniczego państwa, jakim jest Rosja, ofiar z krajów Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział dr hab. Karol Polejowski. Zaznaczył również, że 24 lutego 2022 roku obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Rosja pokazała w całej pełni swoje agresywne, imperialne oblicze. Ale czy mogło być to zaskoczeniem dla nas, mieszkańców krajów, państw Europy Środkowo-Wschodniej? Nie było to zaskoczeniem. Rosja jest imperium nadal kontynuującym swoje zbrodnicze tradycje z XIX i XX wieku – przypomniał.

 

Uroczystość zakończyła wspólna modlitwa ekumeniczna oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary imperialistycznej Rosji.