W związku z upamiętnieniem  80. rocznicy Wysiedlenia Powstańczej Warszawy przypominamy, że od trzech lat wszystkie osoby wywiezione w czasie II wojny światowej do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121) mogą  uzyskać uprawnienia kombatanckie. Do tej pory z takich uprawnień nabytych w związku z przebywaniem w Dulagu 121 korzysta około 1400 osób.


Zachęcamy wszystkich więźniów Dulagu 121, którzy do tej pory nie występowali o przyznanie uprawnień kombatanckich do skorzystania z takiej możliwości. W tym celu należy wypełnić i podpisać formularz wniosku o przyznanie uprawnień i przesłać go do Urzędu lub złożyć w Punkcie Informacyjnym Urzędu. Formularz znajdą Państwo poniżej:

 

https://www.kombatanci.gov.pl/images/DOC/Formularze/2024_formularze/wniosek_uprawnienia_kombatanckie-18_11-1-2.pdf

 

Do wniosku należy dołączyć życiorys oraz dowody potwierdzające przebywanie w obozie przejściowym. Niezbędne dokumenty dotyczące wojennych losów mogą Państwo uzyskać w zasobach Instytutu Pamięci Narodowej, a także w zasobach centralnych i lokalnych archiwów państwowych, np. Archiwum Akt Nowych. Informacje dotyczące wysiedlenia mogą znajdować się również w Archiwum Państwowym m.st. Warszawy oraz archiwum państwowym właściwym dla miejsca, do którego osoba wnioskująca o przyznanie uprawnień kombatanckich została wysiedlona po pobycie w obozie w Pruszkowie.

Jeżeli ktoś z Państwa wcześniej występował do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o przyznanie uprawnień kombatanckich z tytułu przebywania w obozie przejściowym w Pruszkowie lub o przyznanie świadczenia pieniężnego dla osób deportowanych do pracy przymusowej po pobycie w tym obozie prosimy o podanie tej informacji we wniosku.

 

Z kolei informacje na temat wysokości świadczenia znajdą Państwo w poniższym linku:

 

https://www.kombatanci.gov.pl/pl/uprawnienia/wykaz-uprawnie%C5%84/44-uprawnienia-kombatanta.html

 

 

1 października 2021 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 września 2021 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie miejsc odosobnienia, w których były osadzone osoby narodowości polskiej lub obywatele polscy innych narodowości. Na mocy tego Rozporządzenia rozszerzona została o obóz przejściowy w Pruszkowie (Dulag 121) lista miejsc odosobnienia, w których przebywanie w czasie II wojny światowej umożliwia uzyskanie uprawnień kombatanckich. Nowe przepisy weszły w życie 9 października 2021 roku.

 

-----

Dulag 121

Kiedy upadło Powstanie Warszawskie, gehenna mieszkańców Warszawy dopiero się rozpoczęła. Pozbawieni domów i większości dobytku, trafili do obozów przejściowych, skąd wywiezieni zostali na roboty do Rzeszy, do obozów koncentracyjnych i w głąb Generalnego Gubernatorstwa. Dla większości z nich pierwszym etapem tułaczki stał się  Dulag 121 – obóz przejściowy dla ludności cywilnej utworzony w Pruszkowie.

Obóz został założony przez Niemców 6 sierpnia 1944 r. na terenie Warsztatów Naprawczych Taboru Kolejowego. Począwszy od następnego dnia trafiali do niego wysiedleni warszawiacy. Do 16 stycznia 1945 r., kiedy niemiecka załoga Dulagu uciekła przed zbliżającą się ofensywą Armii Czerwonej, przez obóz pruszkowski przeszło około 650 tys. ludzi. Stąd trafili na roboty do Rzeszy, do obozów koncentracyjnych i w głąb Generalnego Gubernatorstwa.