18 października br. w Warszawie na Powązkach odbyło się ostatnie pożegnanie śp. Leszka Moczulskiego - działacza opozycji antykomunistycznej, historyka i publicysty, twórcy Konfederacji Polski Niepodległej oraz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela z udziałem rodziny, byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, Pani Marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego oraz Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lecha Parella. Wśród żałobników znaleźli się także opozycjoniści oraz mieszkańcy stolicy.


List od Marszałka Sejmu Szymona Hołowni odczytał poseł Zbigniew Konwiński, w przeszłości działacz Konfederacji Polski Niepodległej. Marszałek Sejmu podkreślił, że w czasach PRL-u śp. Leszek Moczulski z determinacją dążył do celu, jakim było wolne i niepodległe Państwo, wolne od komunistycznej władzy i sowieckich wpływów.

Szymon Hołownia podkreślił, że Leszek Moczulski jako poseł na sejm I i II kadencji zabiegał o jak najszybszą realizację demokratycznych celów. Był człowiekiem wielkiej odwagi.

 

Następnie głos zabrała Marszałek Senatu
Rzeczpospolitej Polskiej Pani Małgorzata Kidawa-Błońska.
- Kiedy stawiał postulaty pełne niepodległości i wyjścia z sowieckich wpływów oskarżono go o romantyzm i brak realizmu. Tymczasem okazało się, że to jego wizję się zmaterializowały. Polska, która żegna dziś Leszka, jest wolna i niepodległa. - powiedziała Pani Marszałek.

 

Słowa do zgromadzonych skierował również były prezydent Bronisław Komorowski.
- Można z wdzięcznością wspominać Leszka Moczulskiego jako autora niezwykle ciekawych tworzących naszą, polską tożsamość i świadomość książek. Można wspominać jako ważnego działacza politycznego. Ale ja chciałbym w sposób szczególny wspomnieć go z czasów opozycji lat 70 i 80. Leszek Moczulski był jednym z najważniejszych chorążych, którzy wysoko wznieśli postulat niepodległości. - powiedział.

 

Po zakończeniu Mszy Świętej i wspomnień o śp. Leszku Moczulskim zgromadzeni towarzyszyli mu w ostatniej drodze zakończonej złożeniem wieńców.

 

Leszek Moczulski urodził się 7 czerwca 1930 r. w Warszawie. W 1945 r. jego rodzina przeniosła się do Sopotu. W 1946 r. dołączył do młodzieżowej Podziemnej Zbrojnej Organizacji Antykomunistycznej w Sopocie. Wkrótce po powrocie do Warszawy podjął studia na Uniwersytecie Warszawskim. W 1947 wstąpił do Związku Walki Młodych. Pomiędzy 1948 a 1950 rokiem był członkiem PZPR, z której został wykluczony za "odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne" i popieranie Władysława Gomułki.

 

Jeszcze w latach 50 ub. wieku nawiązał i przez wiele lat utrzymywał kontakt ze środowiskami polskiej emigracji na Zachodzie.
W 1976 roku był współzałożycielem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela a w 1979 powołał do życia Konfederację Polski Niepodległej, ugrupowanie polityczne stawiające za cel odzyskanie niepodległości.

 

Leszek Moczulski spędził łącznie 6 lat w komunistycznych więzieniach. Pozbawienia go wolności domagał się osobiście m.in. sowiecki przywódca Leonid Breżniew. W wolnej Polsce Leszek Moczulski był posłem I i II kadencji. Sejmu.

 

W 1992 roku jego nazwisko znalazło się na tzw. liście Macierewicza. Po uchwaleniu ustawy lustracyjnej Leszek Moczulski jako pierwszy w Polsce złożył w wniosek o autolustrację i przez wiele lat walczył o oczyszczenie z zarzutu współpracy z SB. Po niemal 20 latach tej batalii ostatecznie wycofał swój wniosek z sądu motywując to niemożnością prowadzenia dalej procesu ze względu na wiek i stan zdrowia.

 

W roku 2005 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, a w roku 2009 otrzymał habilitację w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Był honorowym prezesem Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego.