Zapowiedzi
Zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Pawiak – Majdanek – Auschwitz” autorstwa Bolesława Burskiego ps. Jasieńczyk (1905-1984).
To fascynująca opowieść o losach wyjątkowego człowieka, inżyniera ogrodnika, harcerza, działacza PPS, żołnierza AK, który przeszedł piekło jako więzień Pawiaka, a następnie niemieckich obozów KL Lublin na Majdanku i KL Auschwitz. Choć do ukończenia studiów związany był z Wilnem i Warszawą, w której podczas do aresztowania w grudniu 1942 r. pełnił funkcję komendanta Tajnej Szkoły Podchorążych, to po studiach osiadł i zakorzenił się w Dąbrowie Górniczej.
W spotkaniu współorganizowanym przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych udział wezmą:
Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Michał Syska, Dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku Tomasz Kranz,
Dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka” Arkadiusz Rybak i
Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie Tadeusz Skoczek.
Spotkanie odbędzie się 28 listopada (czwartek) o godz. 17:00 w Muzeum Niepodległości w Warszawie Al. Solidarności 62. Wstęp wolny!
14 listopada br. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell weźmie udział w dyskusji „Brygada Świętokrzyska NSZ i nie tylko ... Jak pisać i rozmawiać o trudnych kartach polskiej historii II wojny światowej. Na przykładzie najnowszych numerów "Przeglądu Historyczno-Wojskowego".
W spotkaniu organizowanym przez Wojskowe Biur Historyczne wezmą udział także:
Prof. Grzegorz Motyka, dyrektor WBH, ISP PAN
Red. Estera Flieger, Rzeczpospolita
Wprowadzenie do dyskusji:
Bartosz Wójcik, Muzeum Historii Polski
Dr Sławomir Poleszak, ISP PAN, WBH
Moderacja prof. Rafał Chwedoruk, WNPiSM UW
Spotkanie odbędzie się w Sali im. St. Czarnowskiego, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, ul. Krakowskie Przedmieście 3,
Godz: 18:00
Wstęp wolny!!