Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

 

Uprzejmie informujemy, że od dnia 2 sierpnia 2021 roku Punkt Informacyjny Urzędu będzie ponownie otwarty.


W trosce o bezpieczeństwo naszych Podopiecznych, w sytuacji trwającego zagrożenia zakażeniem COVID-19, uprzejmie prosimy o przestrzeganie poniższych zasad korzystania z Punktu Informacyjnego:

1. W Punkcie Informacyjnym poza pracownikiem Urzędu może przebywać tylko jedna osoba.

2. W Punkcie Informacyjnym można przebywać wyłącznie w maseczce ochronnej.
3. Przed wejściem do Punktu Informacyjnego prosimy o dezynfekcję rąk płynem odkażającym. Dozownik z płynem jest do Państwa dyspozycji na wprost wejścia do budynku od ul. Żurawiej 3/5.

 

W związku z trwającą epidemią koronawirusa rekomendujemy Państwu minimalizowanie kontaktów osobistych do sytuacji tego bezwzględnie wymagających oraz korzystanie z możliwości kontaktu telefonicznego z Urzędem na nr 22 276 77 77 lub adres e-mail: info@kombatanci.gov.pl. Dla ułatwienia kontaktu są udostępnione dla Państwa dodatkowe numery telefonów: 22 276-77-48, 22 276-77-72, 22 276-77-73, 22 276-77-79, 22 276-77-39, 22 276-77-81.

Informujemy, że od dnia 2 sierpnia 2021 r. Punkt Informacyjny będzie czynny w dniach poniedziałek – piątek w godz. 8.15 – 16.15 (przerwa w godz. 13.00 - 13.30).


W czwartek 10 czerwca br., w siedzibie Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się uroczystość otwarcia i poświęcenia Sali Tradycji. Wśród zgromadzonych eksponatów znalazły się m.in. pamiątki po zamordowanym w Katyniu prawosławnym kapelanie Wojska Polskiego ks. płk. Szymonie Fedorońko, kapelanie PSZ na Zachodzie biskupie Sawie i arcybiskupie Mironie, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

 

W wydarzeniu oprócz kadry i pracowników prawosławnego ordynariatu udział wzięli m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan Minister Jan Józef Kasprzyk, dowódca Garnizonu Warszawa gen. dyw. Robert Głąb, dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej płk Anna Kania, dyrektor Drukarni Wydawnictw Specjalnych Zbigniew Błażejewski, wicedyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego mgr Maksymilian Sokół-Potocki, szef Oddziału Zabezpieczenia Dowództwa Garnizonu Stołecznego płk Przemysław Makowski, jak również przedstawiciele żołnierzy Wojska Polskiego, służb mundurowych oraz instytucji wojskowych i cywilnych.

 

Prawosławny Ordynariusz Wojskowy Abp Jerzy Pańkowski powiedział, że każda relikwia która znajduje się w tej Sali, to głębia przeżyć, doświadczeń. Nie są to puste symbole, ponieważ za nimi stoją głębokie przeżycia, czasami radość, czasami tragedia naszych przodków. Sala Tradycji staje się Świątynią, po Świątyni gdyż święcimy instytucje, ale Sale Tradycji święcimy zawsze oddzielnie, dlatego że jest to Świątynia, po Świątyni.

 

Minister Kasprzyk podkreślił, że Sala Tradycji jest tym miejscem, tą izbą gdzie można poznać przeszłość, aby tworzyć współczesności i myśleć o przyszłości. Tu są te święte relikwie związane z prawosławną służbą ordynariatu Wojska Polskiego, które są święte dla nas wszystkich i powinny być święte dla każdego obywatela Rzeczypospolitej.

 

- Tu jest m.in. Order Orła Białego ks. płk. Szymona Fedorońko nadany w 2018 roku. W pewien sposób stanowi on podziękowanie państwa polskiego dla wszystkich prawosławnych walczących o niepodległość, całość i wielkość Rzeczpospolitej. W osobie ks. płk. zamordowanego w Katyniu i w losach jego rodziny jak w soczewce ogniskuje nasz tragizm dziejów XX wieku. On zginął w Katyniu, jeden z jego synów zginął jako pilot Dywizjonu 300 w jednej z operacji powietrznych nad Wielką Brytanią, dwaj pozostali synowie zginęli podczas powstania warszawskiego. To pokazuje jak tragiczne były nasze losy - dodał Szef UdSKiOR.

 

Po przecięciu wstęgi i poświęceniu Sali Tradycji, Jego Ekscelencja Abp Jerzy wręczył Odznaki Pamiątkowe Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, które otrzymali: szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, dowódca Garnizonu Warszawa gen. dyw. Robert Głąb, dyrektor Drukarni Wydawnictw Specjalnych Zbigniew Błażejewski, płk Artur Gałecki, Urszula Kubicz-Fik oraz redaktor naczelna Polskiego Żołnierza Prawosławnego Marta Łuksza.

 

Uroczystość zwieńczyła wspólna fotografia i złożenie podpisów w księdze pamiątkowej.

 


Kalendarium

Lipiec
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Biuletyn Kombatant

nr 6 (366) Czerwiec 2021

2021.06