Previous Next Play Pause
1 2 3 4

 

Uprzejmie informujemy, że Punkt Informacyjny Urzędu jest czynny w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 8.15 – 16.15
(przerwa w godz. 13.00 – 13.30).

 

Zachęcamy Państwa do kontaktu z Urzędem pod nr tel. 22 276 77 77 lub adres e-mail: [email protected].


Dodatkowe numery telefonów do kontaktów: 22 276 77 48, 22 276 77 72, 22 276 77 47, 22 276 77 51, 22 276 77 55.


W dniu 10 marca br. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wziął udział w uroczystej zbiórce z okazji 52. rocznicy utworzenia 3. Flotylli Okrętów.
 
Podniesienie Wielkiej Gali Banderowej na okrętach zacumowanych w Porcie Wojennym Gdynia zaingurowało obchody rocznicowe. Pod pomnikiem patrona jednostki, komandora Bolesława Romanowskiego, delegacja dowódców 3. Flotylli Okrętów złożyła wiązankę kwiatow; kwiaty złożyło także Stowarzyszenie - Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari wraz z przedstawicielem, komandorem Romanem Rakowieckim. Pamięć poległych marynarzy uczczono minutą ciszy i zapalono symboliczny znicz. Kolejna część uroczystości odbyła się w Klubie 3FO. Rozpoczął ją meldunek dla dowódcy 3FO. komandora Andrzeja Ogrodnika o gotowości do rozpoczęcia wydarzenia. Po wprowadzeniu chorągwi zgromadzonych gości przywitał dowódca Flotylii. Podziękował on wszystkim żołnierzom za trud i poświęcenie jakie wkładają w codzienną służbę. Podkreślił, że każdy dzień to walka o lepsze jutro, a siłę jednostki stanowią jej żołnierze.
 
– Dziękuję mojej załodze za cały rok ciężkiej służby. Wiem, że nie była łatwa, wszyscy myśleli, że skończy się pandemia, będzie lepiej, ale zaczęło się coś innego. W związku z tym dziękuję za zaangażowanie we wszelkiego rodzaju operacje, w których bierzecie udział, za szkolenia – mówił komandor Andrzej Ogrodnik, dowódca 3. Flotylli Okrętów. 
 
Dowódców proszę, by tym wszystkim, którzy nie mogą brać udziału w dzisiejszej uroczystości, przekazali moje podziękowania za ich trudną służbę i za waszą również. Nie jest łatwa, ale myślę, że kolejny rok wspólnie razem pójdziemy do przodu, jak napisane było w rozkazie: kurs mamy wyznaczony, tak trzymać i od jutra cała naprzód! – podkreślił na zakończenie przemówienia. 
 
Następnie nastapiła uroczysta chwila wręczenia wyróżnież żołnierzom, listów gratulacyjnych oraz odznaczeń. Minister Kasprzyk odznaczył wyróżnionych żołnierzy Medalami „Pro Patria”, a także zabrał głos podkreślając i dziękując żołnierzom za ich służbę oraz życzył, aby poświęcenie jakie oddali Rzeczpospolitej, było docenione a satysfakcja nigdy ich nie opuszczała, bo służba w Marynarce Wojennej to nie tylko służba wyjątkowa ale wielki obowiązek i piękna historia, której nie każdy może doświadczyć.
 
– Słowa „Pro Patria” - „Dla Ojczyzny”. To są słowa, które stają się mottem, nie tylko dla odznaczonych, ale wierzę głęboko, że dla wszystkich podejmujących służbę w Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej i w Marynarce Wojennej. Dla ojczyzny, dla wspólnoty, nie dla siebie. […] Pragnę życzyć Państwu, aby służba w Marynarce Wojennej sprawiała Państwu ogromną satysfakcję, właśnie dlatego, że dzięki tej służbie my, jako wspólnota wolnych Polaków, możemy czuć się bezpiecznie i pewnie.  mówił Jan Józef Kasprzyk.
 
Zwieńczeniem dzisiejszych uroczystości była emisja filmu o 3. Flotylli Okrętów ,,Historie mniej lub bardziej znane” oraz występ zespołów ,,Harnasie” oraz ,,Szarotki” z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich i Klubu Marynarki Wojennej oraz 3. Flotylli Okrętów. Po zakończeniu oficjalnych uroczystość minister na zaproszenie dowódcy 3FO. odwiedził okręty ORP Ślązak, ORP Mewa jak i ORP Iskra. 
 
--

3 Flotylla Okrętów to największy związek taktyczny Marynarki Wojennej. Jej zasadniczą siłę uderzeniową stanowią fregaty rakietowe, okręty rakietowe i korweta zwalczania okrętów podwodnych skupione w Dywizjonie Okrętów Bojowych oraz okręt podwodny wchodzący w skład Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Jednostki 3. Flotylli Okrętów odpowiadają również za zabezpieczenie nawigacyjno-hydrograficzne działań sił Marynarki Wojennej (Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego MW), szkolenie i ratowanie życia na morzu (Dywizjon Okrętów Wsparcia), obronę wybrzeża (Morska Jednostka Rakietowa), zabezpieczenie inżynieryjne (43. Batalion Saperów), obronę przeciwlotniczą (9. Dywizjon Przeciwlotniczy) oraz zabezpieczenie logistyczne rejonu działań (Komenda Portu Wojennego Gdynia). Blisko 3 tysiące marynarzy służących w 3. Flotylli Okrętów stacjonuje w największej polskiej bazie morskiej w Gdyni oraz w jednostkach na półwyspie helskim, a także w Ustce i Siemirowicach.

 


Kalendarium

Listopad
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Pożegnania

Z głębokim smutkiem zawiadamiam,
że 16 listopada 2023 roku zmarł

 

ŚP
Benedykt Jan Czuma

 

urodzony 27 stycznia 1941 roku w Niepołomicach.

nr 9 (393) Wrzesień 2023

202309