Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla
Czwartek, 14. Październik 2021
wieczne
  • Kartka z kalendarza

    1773 – Sejm (tzw. rozbiorowy) powołał Komisję Edukacji Narodowej- pierwsze w Europie ministerstwo oświaty.

    1917 – w ramach Polskiej Organizacji Wojskowej powołano Konwent Organizacji A, który w nowej sytuacji miał kierować całokształtem działań politycznych i wojskowych piłsudczyków. W skład Konwentu weszli m.in. oficerowie legionowi, którzy dzięki zakonspirowaniu się uniknęli internowania przez Niemców, wśród nich Edward Śmigły – Rydz, Wacław Sieroszewski, Tadeusz Kasprzycki i Bogusław Miedziński. Koordynacją działań politycznych zajmował się Jędrzej Moraczewski, zaś sprawy wojskowe były w gestii Edwarda Śmigłego-Rydza, który został Komendantem Głównym POW.

    1941 – w sowieckim więzieniu na Butyrkach w Moskwie zmarł Aleksander Prystor (ur. 2 stycznia 1874 r.), jeden z czołowych polityków obozu piłsudczykowskiego, bojowiec PPS, żołnierz POW, w II RP m.in. premier w latach 1931-33, poseł, senator, w latach 1935-38 marszałek Senatu.

    1950 – ogłoszono wyroki w procesie IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Sąd skazał dowódcę WiN ppłk. Łukasza Cieplińskiego na karę śmierci, wykonaną 1 marca 1951 r.