Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
15. Listopad 2021 - 21. Listopad 2021
Poniedziałek
15. Listopad
 • Kartka z kalendarza

  1915 – niemieckie władze okupacyjne zezwoliły na otwarcie Uniwersytetu i Politechniki Warszawskiej.

  1918 – papież Benedykt XV skierował orędzie do Polaków z okazji odzyskania niepodległości, pisząc m.in.: Historia zapisała złotymi zgłoskami zasługi Polski względem religii chrześcijańskiej i europejskiej cywilizacji, atoli - niestety - musiała także zapisać, jak Europa za to niegodziwie jej odpłaciła. Przemocą bowiem odebrawszy Polsce jej osobowość polityczną, usiłowała nadto w niektórych częściach wydrzeć jej katolicką wiarę i narodowość. Aliści z podziwu godnym oporem umieli Polacy utrzymać jedno i drugie - obecnie zaś, przetrwawszy prześladowania dłuższe niż wiek cały, Polska zawsze wierna (Polonia semper fidelis) okazuje większą żywotność niż kiedykolwiek (...).Niech będą nieskończone dzięki Panu, że wzeszła już nareszcie jutrzenka zmartwychwstania Polski! My najgorętsze składamy życzenia, aby Polska - odzyskawszy swoją pełną niezawisłość - mogła jak najrychlej w zespole państw zająć przynależne jej miejsce i dalej rozwijać swoją historię narodu cywilizowanego i chrześcijańskiego.

Wtorek
16. Listopad
 • Kartka z kalendarza

  1914 – IV i VI Batalion 1. Pułk Legionów Polskich dowodzone przez Tadeusza Wyrwę-Furgalskiego oraz dywizjon artylerii Ottokara Brzozy-Brzeziny stoczył trwającą trzy dni bitwę pod Krzywopłotami niedaleko Olkusza, odnosząc zwycięstwo nad doborowymi i przeważającymi liczebnie oddziałami strzelców syberyjskich. W walkach poległo ponad 60 legionistów, a prawie 200 odniosło rany.

  1918 – w depeszy do wszystkich rządów świata Józef Piłsudski ogłosił powstanie Niepodległego Państwa Polskiego. W depeszy stwierdzano m.in. Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej.

  1919 – oddziały Wojska Polskiego zdobyły Kamieniec Podolski 

Środa
17. Listopad
 • Kartka z kalendarza

  1794 kapitulacja ostatnich wojsk Powstania Kościuszkowskiego pod Radoszycami, co oznaczało kres walk insurekcyjnych.

  1989 – w Warszawie obalono pomnik jednego z twórców komunistycznego terroru Feliksa Dzierżyńskiego, usytuowany na placu jego imienia. Plac powrócił do przedwojennej nazwy Plac Bankowy, a wydarzenie stało się jednym z symboli upadku komunizmu w Polsce.

  1991 – Ojciec św. Jan Paweł II kanonizował w Rzymie bł. Rafała Kalinowskiego (ur. 1 września 1835 r., zm. 15 listopada 1907 r.), inżyniera, w Powstaniu Styczniowym z ramienia Rządu Narodowego Naczelnika Wydziału Wojskowego na Wileńszczyźnie, sybiraka, odnowiciela zakonu karmelitów bosych na ziemiach polskich, wieloletniego przeora w Czernej koło Krakowa.

Czwartek
18. Listopad
 • Kartka z kalendarza

  1918 – Józef Piłsudski powołał pierwszy rząd II Rzeczypospolitej pod przywództwem działacza lewicy niepodległościowej Jędrzeja Moraczewskiego.

  1965 – biskupi polscy wystosowali do biskupów niemieckich list ze słynnym zdaniem: udzielamy wybaczenia i prosimy o nie, co miało realizować Ewangeliczną zasadę pojednania. List stał się pretekstem do zmasowanej akcji propagandowej władz komunistycznych wymierzonej w Kościół katolicki.

Piątek
19. Listopad
 • Kartka z kalendarza

  1816 – w Warszawie powołano Królewski Uniwersytet Warszawski. W ramach represji rosyjskich za udział studentów w Powstaniu Listopadowym Uniwersytet został zamknięty w 1831 r., a w 1862 r. odtworzony jako Szkoła Główna i ponownie zamknięty jako odwet za Powstanie  Styczniowe. W 1870 r. otworzono go jako Cesarski Uniwersytet Warszawski. Ponownie otwarty jako Uniwersytet Warszawski w 1915 r., w 1935 r. przemianowany na Uniwersytet Józefa Piłsudskiego w Warszawie. 

Sobota
20. Listopad
 • Kartka z kalendarza

  1898 – na Wałach Hetmańskich we Lwowie odsłonięto pomnik konny króla Jana III Sobieskiego, według projektu Tadeusza Barącza. Po II wojnie światowej pomnik został przeniesiony do Gdańska.

  1900 – w podkrakowskich Bronowicach odbyło się weselu młodopolskiego poety Lucjana Rydla z włościanką Jadwigą Mikołajczykówną. Wydarzenie to zainspirowało Stanisława Wyspiańskiego do napisania jednego z najważniejszych polskich dzieł literackich – dramatu Wesele, wystawionego 16 marca 1901 r. na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie.

  1918 – do Lwowa dotarła odsiecz wojsk polskich dowodzonych przez ppłk. Michała Karaszewicza – Tokarzewskiego.

Niedziela
21. Listopad
 • Kartka z kalendarza

  1866 – Cesarz Rosji Aleksander II Romanow wydał rozkaz o likwidacji Twierdzy Zamość.

  1997 – W Katowicach uniewinnieniem wszystkich oskarżonych zakończył się pierwszy proces 24 zomowców, biorących udział w pacyfikacji KWK „Wujek” w Katowicach.