Podczas uroczystości z udziałem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lecha Parella Zarząd Główny Związku Powstańców Warszawskich uhonorował siedmiu pracowników Urzędu pamiątkowymi odznaczeniami 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Medale wręczył wiceprezes zarządu Janusz Maksymowicz.

Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości RP Minister Michał Syska wziął udział w uroczystości upamiętniającej to wydarzenie zorganizowane przez Mazowiecki Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Zarząd Główny ZKRP i BWP.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wziął udział w pokazie specjalnym filmu dokumentalnego ,,DNI PRZEŁOMU. WARSZAWA 1918’’ w siedzibie Centralnej Biblioteki Wojskowej.

W 106. rocznicę odzyskania Niepodległości podczas Festiwalu Piosenki Patriotycznej w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie Zastępca Szefa UdSKiOR Michał Syska uhonorował zespół wojskowy "Eskadra" medalem "Pro Patria. W ceremonii ministrowi towarzyszyli I wicewojewoda śląski Adam Zaczkowski i burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak.

Na Placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej uczczono 106. rocznicę odzyskania Niepodległości. W uroczystości wziął udział Zastępca Szefa UdSKiOR Michał Syska.

W 106. rocznicę odzyskania Niepodległości po raz 22 ulicami Gdańska przeszła Parada Niepodległości, którą od samego początku organizuje prezes Stowarzyszenia SUM, obecnie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell. W tym roku w biało – czerwonym pochodzie miłość do Niepodległej manifestowało ok. 25 tys. gdańszczan.

Narodowe Święto Niepodległości, to jedno z najważniejszych wydarzeń na mapie historii Polski oraz najważniejsze święto dla każdego Polaka. Dar niepodległości otrzymaliśmy od tych, którzy przez dekady walczyli o wolną i suwerenną ojczyznę, broniąc polskiej mowy, zwyczajów oraz tradycji i przekazując nam w testamencie wartość niepodległej ojczyzny jako wspólnego obowiązku.

Z okazji obchodów 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się uroczystości upamiętniające to doniosłe wydarzenie w Zespole Szkół Licealnych i Ekonomicznych Nr 1 w Warszawie z udziałem Z-cy Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Michała Syski.

2 listopada br. smutna wiadomość obiegła środowiska wolnościowe, represjonowanych i Polaków. Zmarł śp. Stanisław Kowalski, dwukrotny członek Rady do Spraw Działaczy Opozycji  Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych przy Szefie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 25 czerwca 1976 r. - jako pracownik Zakładów Metalowych im. gen. Waltera - brał czynny udział w protestach robotniczych na ulicach Radomia. Był jedną z osób dotkniętych późniejszymi prawno-karnymi represjami. W związku z protestem został zatrzymany, był wielokrotnie bity na komendzie MO.

Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan Minister Michał Syska przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego.

„Na uwolnionej od najazdu wroga części ziemi polskiej utworzył się w Lublinie przed trzema dniami Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej” – tak zaczął swoje wystąpienie na wiecu w dniu 10 listopada 1918 r. Ignacy Daszyński.

nr 11 (407) listopad 2024

listopad