Z inicjatywy Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w piątek, 1 lipca br. w Krakowie odbędą się obchody 80. rocznicy śmierci gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego – żołnierza Pierwszej Kompanii Kadrowej, długoletniego adiutanta Józefa Piłsudskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. oraz dyplomaty.

 

Uroczystość odbędzie się na Cmentarzu Rakowickim w kwaterze Legionowej, a w jej programie zaplanowane zostały m.in. przemówienia okolicznościowe, w tym wystąpienie szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka, wspólna modlitwa za duszę gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego oraz Apel Pamięci połączony z salwą honorową. Obchody zakończą się ceremonią złożenia kwiatów przy mogile generała oraz wspólnego wieńca przy pomniku upamiętniającym żołnierzy Legionów Polskich.

 

Wojskową asystę honorową podczas uroczystości zapewni jednostka wojskowa 2414 - Pułk Ochrony podległa Dowództwu Garnizonu Warszawa, której patronem jest gen. dyw. Bolesław Wieniawa-Długoszowski.

 

1 lipca 2022 r. - Kraków

godz. 12:00 - Cmentarz Rakowicki, kwatera Legionowa, ul. Rakowicka 26

 


Gen. dyw. Bolesław Wieniawa-Długoszowski (ur. 22 VII 1881 r. w Maksymówce k. Stanisławowa - zm. 1 VII 1942 r. w Nowym Jorku) – żołnierz Pierwszej Kompanii Kadrowej, długoletni adiutant Józefa Piłsudskiego, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. oraz dyplomata.

 

W 1906 r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Lwowskiego. W 1913 r. wstąpił do Związku Strzeleckiego. Po wybuchu I wojny światowej został powołany w skład słynnej Pierwszej Kompanii Kadrowej, a jesienią 1914 r. objął dowództwo nad 1 plutonem w 1 szwadronie 1 Pułku Ułanów Legionów Polskich. Za męstwo i zasługi wojenne otrzymał później awans na porucznika, a po wojnie - Krzyż Virtuti Militari. Oprócz udziału w walkach, jako adiutant Józefa Piłsudskiego podejmował się także zadań dyplomatycznych.

 

Po zamachu majowym pełnił wiele funkcji wojskowych m.in. w 1927 r. objął stanowisko I oficera sztabu w Generalnym Inspektoracie Sił Zbrojnych, w 1929 r. - p.o. komendanta garnizonu i placu m.st. Warszawy, w 1931 - generała brygady, a w 1938 r. - generała dywizji.

 

Po przejściu w stan spoczynku Wieniawa-Długoszowski został mianowany ambasadorem RP w Rzymie. Na tym stanowisku pozostał aż do zerwania stosunków dyplomatycznych z Włochami w czerwcu 1940 r. Po opuszczeniu kraju udał się do Nowego Jorku. Wiosną 1942 r. otrzymał nominację na stanowisko ambasadora na Kubie. Zmarł śmiercią tragiczną 1 lipca 1942 r., w przeddzień planowanego wylotu do Hawany.

 

Za zasługi w walce o odzyskanie niepodległości i w służbie państwowej gen. dyw. Bolesław Wieniawa-Długoszowski został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Komandorskim i Oficerskim Polonia Restituta, Krzyżem Niepodległości z Mieczami, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, a także licznymi odznaczeniami zagranicznymi, m.in. francuską Legią Honorową, węgierskim Orderem Krzyża Zasługi z Gwiazdą II klasy i rumuńską Gwiazdą Rumunii III klasy.


W poniedziałek, 4 lipca br. mija 79. rocznica tragicznej śmierci gen. Władysława Sikorskiego oraz osób mu towarzyszących w katastrofie lotniczej pod Gibraltarem. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Urzędem Dzielnicy Mokotów zapraszają do wspólnego upamiętnienia tego wydarzenia przy pomniku generała Sikorskiego przy ul. Tureckiej 3 (róg ul. Belwederskiej) w Warszawie.

 

W dniu kolejnej rocznicy tego tragicznego zdarzenia szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wraz z kombatantami, przedstawicielami władz i mieszkańcami Warszawy odda hołd legendarnemu dowódcy oraz towarzyszącym mu podczas lotu osobom. Ceremonię złożenia wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem gen. Sikorskiego poprzedzą okolicznościowe wystąpienia, w tym przemówienie szefa UdSKiOR.


 

4 lipca 2022 r., Warszawa

godz. 12:00 – pomnik gen. Władysława Sikorskiego, ul. Turecka 3 (róg ul. Belwederskiej)

 

--

Gen. Władysław Sikorski, premier Rządu RP na Uchodźstwie i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, zginął 4 lipca 1943 r. w katastrofie samolotu rządowego startującego z Gibraltaru podczas powrotu z inspekcji sił Armii Polskiej na Wschodzie. Wraz z nim zginęło kilkanaście innych osób, które znajdowały się na pokładzie samolotu.

 


W niedzielę, 3 lipca br. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk weźmie udział w pielgrzymce 10. Pułku Ułanów Litewskich na Jasną Górę. Podczas uroczystej odprawy pułku uhonoruje zasłużonych ułanów oraz osoby zaangażowane w pracę na rzecz pułku medalami „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria”. Minister Kasprzyk wygłosi również okolicznościowe przemówienia do uczestników uroczystości.

 

Następnie szef UdSKiOR weźmie udział w XXVIII Światowym Zjeździe Kresowian. W czasie spotkania zaplanowano odczytanie wspomnień o zmarłej Pani major Marii Mireckiej - Loryś oraz wręczenie nagród Światowego Kongresu Kresowian i Związku Wypędzonych z Kresów Wschodnich II RP. Planowane jest wystąpnie ministra Jana Józefa Kasprzyka.

  

3 lipca 2022 r., Częstochowa

godz. 10:00 – Sala Rycerska, Jasna Góra, ul. o. A. Kordeckiego 2

godz. 11:15 – Sala Papieska, Jasna Góra, ul. o. A. Kordeckiego 2

 

Udział mediów w uroczystości możliwy tylko po wcześniejszej akredytacji za pośrednictwem Biura Prasowego Jasnej Góry: www.jasnagora.com/media