12 czerwca br. w Warszawie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell weźmie udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Uroczystości rozpoczną się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie pod pomnikiem Mauzoleum Ofiar Obozów Koncentracyjnych zostaną złożone kwiaty.

Obchody będą kontynuowane w południe na terenie Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przewidziano m.in. przemówienie ministra Lecha Parella oraz prezesa Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Stanisława Zalewskiego. Po wspólnej modlitwie uczestnicy złożą kwiaty pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego.
                                                                                     

Organizatorami uroczystości są: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Muzeum Więzienia Pawiak Oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie.

12 czerwca 2024 r., Warszawa
    godz.11.15 – Mauzoleum Ofiar Obozów Koncentracyjnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach [kwatera D4], ul. Powązkowska 43/45
    godz.12.00 – Muzeum Więzienia Pawiak, ul. Dzielna 24/26

--
84 lata temu, 14 czerwca 1940 r. do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz dotarł pierwszy masowy transport 728 Polaków z więzienia w Tarnowie. Wśród zesłanych dominowali więźniowie polityczni z południowych ziem okupowanej Polski, żołnierze polskiego września, członkowie organizacji podziemnych, młodzież gimnazjalna i studencka oraz niewielka grupka polskich Żydów. W ciągu dwóch pierwszych lat działania obozu Auschwitz jego więźniami i ofiarami byli głównie Polacy. Od 2006 r. decyzją Sejmu rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz obchodzona była jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Dopiero w 2015 r. zgodnie z prawdą historyczną o charakterze obozów i sprawcach popełnionych w nich zbrodni specjalną uchwałą Sejm zmodyfikował nazwę na Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

W związku z upamiętnieniem Dnia Ponarskiego, Stowarzyszenie „Rodzina Ponarska” organizuje uroczystość rocznicową na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

 

Symbolem tej zbrodni stał się mord z 12 maja 1942 r., kiedy to niemieckie formacje policji i SS oraz współpracujące z nimi oddziały litewskie rozstrzelały największą grupę młodzieży ze Związku Wolnych Polaków.

 

Upamiętnienie rozpocznie się o odegrania hymnu RP. W trakcie uroczystości przewidziane są również przemówienia – m .in. prezesa Stowarzyszenia „Rodzina Ponarska” Marii Wieloch oraz szefa UdSKiOR Lecha Parella.

 

Po Apelu Pamięci nastąpi złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy w miejscu poświęconym ofiarom Zbrodni Ponarskiej.

 

 

 

27 maja 2024 r., Warszawa

godz. 11:00 – Cmentarz Wojskowy na Powązkach (wejście od ul. Ostrowieckiej)


           

nr 5 (401) Maj

202405