Jutro, 24 marca br. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Polskim Towarzystwem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i Fundacją im. Rodziny Ulmów „SOAR” organizują w Warszawie obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Uroczystości rozpocznie złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą Polaków, którzy narażając życie, ratowali Żydów w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945, która znajduje się w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie w murach najważniejszej świątyni Sił Zbrojnych RP zostanie odprawiona Msza święta w intencji żyjących, zmarłych i zamordowanych rodaków, którzy – w myśl słów pisma świętego „nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” – w okresie okupacji wykazali się miłosierdziem i bohaterstwem.
Po eucharystii szef UdSKiOR uda się na Plac Grzybowski gdzie złoży kwiaty przed tablicą „Upamiętniającą Polaków ratujących Żydów w latach 1939 – 1945” znajdującą się na wschodniej elewacji kościoła pw. Wszystkich Świętych.
Planowane jest również złożenie wiązanek przed płaskorzeźbą „Dusze Sprawiedliwych w ręku Boga” umieszczoną w kościele pw. św. Augustyna na Nowolipkach, przed pomnikiem „Ławeczka Karskiego” w al. Ireny Sendlerowej oraz pod pomnikiem Żegoty zlokalizowanym przy Muzeum Historii Żydów Polskich na ul. Anielewicza. Na zakończenie tej części uroczystości delegacja uda się na ul. Hożą 53 i złoży kwiaty pod tablicą upamiętniającą s. Matyldę Getter.
W piątkowe popołudnie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa przy al. Niepodległości 141a odbędzie się koncert w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych pt. „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych”, podczas którego artyści wykonają Psalmy Pokoju i Miłosierdzia. W trakcie wydarzenia odbędzie się również projekcja krótkiego filmu o rodzinie Ulmów. Planowane jest przemówienie Sprawiedliwej wśród Narodów Świata p. Anny Stupnickiej-Bando, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, Jego Eminencji dr Kazimierza Nycza oraz dyrektora „Festiwalu Psalmów Dawidowych” Bogdana Romaniuka.
24 marca 2023 r., Warszawa
godz. 10:30 – Katedra Polowa Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15
godz. 11:30 – Kościół pw. Wszystkich Świętych, pl. Grzybowski 3/5
godz. 11:45 – Kościół pw. św. Augustyna, ul. Nowolipki 18
godz. 12:00 – Pomnik „Ławeczka Karskiego, al. Ireny Sendlerowej
godz. 12:00 – Pomnik Żegoty, róg ul. Zamenhofa i ul. Anielewicza
godz. 12:15 – Tablica upamiętniająca s. Getter, ul. Hoża 53
godz. 16:00 – Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a
--
Z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy 24 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wspomniana data jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów. W 1995 roku Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 17 marca 2016 roku w Markowej w województwie podkarpackim otworzono pierwsze w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów, które przyjęło imię rodziny Ulmów. Ustawa uchwalona przez parlament zdecydowaną większością głosów, a następnie 20 marca 2018 roku podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę stanowi symboliczne uhonorowanie heroicznych czynów rodaków, którzy aktywnie przeciwstawili się zbrodniczej polityce niemieckiej III Rzeszy, próbując ratować Żydów z narażeniem własnego życia.