Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla
Czwartek, 13. Czerwiec 2024
wieczne
  • Kartka z kalendarza

    1915 – miała miejsce szarża pod Rokitną na Bukowinie. 63 ułanów II Brygady Legionów pod dowództwem rtm. Zbigniewa Dunin-Wąsowicza dokonało brawurowej szarży na cztery linie pozycji rosyjskich. Męstwo ułanów legionowych porównywano do bohaterstwa szwoleżerów spod Somosierry, a szarża stała się jednym z symboli walk o niepodległość, tematem wielu obrazów, pieśni i utworów poetyckich. W rozkazie dowództwa Legionów Polskich stwierdzano: „szarża będzie w historii Legionów uwieczniona jako najwspanialszy czyn kawalerii i każdy biorący w niej udział może ze słuszną dumą powiedzieć – Trzeba brać z nas przykład!”. W szarży poległ rtm. Dunin-Wąsowicz i 14 ułanów, których prochy sprowadzono w okresie międzywojennym do Polski i pochowano na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 23 lutego 1923 r. Marszałek Józef Piłsudski uhonorował poległych pod Rokitną Orderem Wojennym Virtuti Militari.

    1930 – w Krakowie położono kamień węgielny pod budowę nowego budynku Biblioteki Jagiellońskiej.

    1990 – z inicjatywy Konfederacji Polski Niepodległej w Warszawie został zarejestrowany, działający już w 1989 r., pierwszy po II wojnie światowej Związek Strzelecki „Strzelec”.

    1999 – podczas pielgrzymki do Polski Ojciec św. Jan Paweł II modlił się na cmentarzu w Radzyminie, gdzie zostali pochowani żołnierze polegli w Bitwie Warszawskiej 1920 r. Ojciec św. powiedział m.in. Wiecie, że urodziłem się w maju 1920 roku, gdy bolszewicy szli na Warszawę… Dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to życiem.
nr 7 (403) Lipiec

K07