Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
01. Listopad 2021 - 07. Listopad 2021
Poniedziałek
01. Listopad
 • Kartka z kalendarza

  1918 – rozpoczęły się, trwające blisko trzy tygodnie, walki polsko-ukraińskie o Lwów i Przemyśl. Wśród obrońców Lwowa bohaterską kartę zapisała ochotnicza młodzież gimnazjalna - „Orlęta Lwowskie” (blisko półtora tysiąca osób), wśród których najmłodszy miał zaledwie 9 lat. Do historii przeszedł m.in. trzynastolatek Antoni Petrykiewicz, który za swoje męstwo został pośmiertnie odznaczony przez Józefa Piłsudskiego Orderem Wojennym Virtuti Militari.

  1933 – przeniesienie warszawskiego portu lotniczego z Pola Mokotowskiego na Okęcie.

Wtorek
02. Listopad
 • Kartka z kalendarza

  1925 – do Warszawy sprowadzono z Cmentarza Obrońców Lwowa prochy Nieznanego Żołnierza i uroczyście złożono je w Grobie Nieznanego Żołnierza usytuowanego w kolumnadzie Pałacu Saskiego w Warszawie.

  1985 – w Olsztynie w wyniku brutalnego pobicia przez patrol milicji zmarł związany z opozycją student Marcin Antonowicz.

Środa
03. Listopad
 • Kartka z kalendarza

  1771 – konfederaci barscy uprowadzili do niewoli kolaborującego z Rosjanami króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Monarsze udało się zbiec, ale wydarzenie to postrzegane jako zbrodnia przeciwko majestatowi króla, nie przysporzyła Konfederacji poparcia w społeczeństwie i na Zachodzie Europy. 

Czwartek
04. Listopad
 • Kartka z kalendarza

  1790 – w Warszawie, na działce podarowanej przez rodzinę Szymanowskich, założono Cmentarz Powązkowski, jedną z największych nekropolii w Europie (obecnie 43 hektary). Na cmentarzu pochowanych jest ponad milion osób, w tym wielu bohaterów powstań narodowych, działaczy niepodległościowych, ludzi kultury, sztuki, lekarzy, duchownych.

  1794 – wojska rosyjskie pod dowództwem gen. Aleksandra Suworowa zdobyły warszawską Pragę bronioną przez wojska powstańcze przez gen. Józefa Zajączka i gen. Jakuba Jasińskiego. Rosjanie dokonali rzezi ludności cywilnej, mordując blisko 8 tysięcy mieszkańców, nie wyłączając dzieci, kobiety i starców („Rzeź Pragi”). Jak pisał zadowolony Suworow: straszny był przelew krwi(…). Wisła zaczerwieniona unosiła prądem swoim ciała tych, którzy tonęli, szukając w niej ratunku. Na tak straszny widok zadrżała wiarołomna stolica. 

Piątek
05. Listopad
 • Kartka z kalendarza

  1916 – cesarze Niemiec i Austro-Węgier zapowiedzieli powstanie Królestwa Polskiego na ziemiach dawnego zaboru rosyjskiego (tzw. Akt 5 listopada), z dziedziczną monarchią i konstytucją, pozostającego w łączności z obu sprzymierzonymi mocarstwami. W dokumencie ogłoszonym przez generał-gubernatorów: niemieckiego w Warszawie - Hansa von Beslera i austriackiego w Lublinie – Karla von Kuka, zapowiadano utworzenie armii polskiej, co odpowiadało potrzebom wykorzystania przez państwa centralne zasobów mobilizacyjnych na terenie dawnego zaboru rosyjskiego.

  1922 – w Polsce odbyły się wybory do Sejmu I kadencji. 

Sobota
06. Listopad
 • Kartka z kalendarza

  1938 – z okazji 20. rocznicy odzyskania niepodległości, na zaproszenie amerykańskich koncernów radiowych, Prezydent RP prof. Ignacy Mościcki wygłosił w języku angielskim orędzie okolicznościowe, transmitowane przez 115 rozgłośni w USA. 

Niedziela
07. Listopad
 • Kartka z kalendarza

  1918 – w Lublinie ugrupowania lewicy niepodległościowej i piłsudczycy utworzyli Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego (rozwiązany przez Józefa Piłsudskiego 13 listopada).