Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
18. Marzec 2024 - 24. Marzec 2024
Poniedziałek
18. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1863 – pod Grochowiskami koło Pińczowa Powstańcy Styczniowi dowodzeni przez gen. Mariana Langiewicza stoczyli zwycięską bitwę z wojskami rosyjskimi. W walkach wsławił się m.in. oddział „Żuawów Śmierci”. W bitwie walczył m.in. Adam Chmielowski (ur. 20 sierpnia 1845 r., zm. 25 grudnia 1916 r.), późniejszy wybitny malarz, opiekun bezdomnych (Brat Albert), założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek, bohater dramatu Karola Wojtyły Brat naszego Boga, kanonizowany przez Ojca św. Jana Pawła II 22 czerwca 1983 r.

    1921 – w Rydze Polska i Związek Sowiecki zawarły traktat pokojowy kończący wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczający wschodnią granicę Polski. Wśród zapisów traktatu znalazły się także, niezrealizowane przez Rosję do dziś, punkty nakazujące zwrot zagrabionych w Polsce w czasie zaborów i wojny polsko-bolszewickiej dzieł sztuki oraz wpłatę 30 milionów rubli w złocie, jako rekompensatę za wkład ziem polskich w rozwój gospodarczy Rosji w czasie zaborów.

Wtorek
19. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1920 – przedstawiciele Ogólnej Komisji Weryfikacyjnej Wojska Polskiego zwrócili się do Józefa Piłsudskiego z wnioskiem o przyjęcie przezeń stopnia marszałka Polski. Naczelnik Państwa wydał dekret o treści: „Stopień Pierwszego Marszałka Polski przyjmuję i zatwierdzam”. Oficjalna uroczystość wręczenia buławy marszałkowskiej odbyła się 14 listopada 1920 r. podczas uroczystości na pl. Zamkowym w Warszawie. 

Środa
20. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1921 – odbył się plebiscyt terytorialny na Górnym Śląsku. Nadużycia czynione przez stronę niemiecką (masowe zwożenie z głębi Niemiec na teren plebiscytowy ludności pochodzenia niemieckiego) spowodowały przegranie plebiscytu przez stronę polską.

    1929 w Paryżu zmarł marszałek Francji, Polski i Wielkiej Brytanii Ferdynand Foch (ur. 2 października 1851 r.), wybitny dowódca i teoretyk wojskowości, w latach 1917-18 Naczelny Wódz armii francuskiej, a od 1918 r. Naczelny Wódz Sił Sprzymierzonych. 

Czwartek
21. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1980 – na Rynku Głównym w Krakowie żołnierz AK Walenty Badylak dokonał aktu samospalenia, protestując w ten sposób przeciwko ukrywaniu przez władze komunistyczne prawdy o zbrodni katyńskiej.

Piątek
22. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1887 – w Wilnie doszło do aresztowania Józefa Piłsudskiego za kontakty z grupą konspiracyjną „Narodna Wola”, która przygotowywała zamach na cara Aleksandra III. Po przeszło tygodniowym pobycie w areszcie, Józef Piłsudski został przewieziony do Twierdzy Pietropawłowskiej w Petersburgu.

Sobota
23. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1768 – zdominowana przez frakcję sprzyjającą Rosji Rada Senatu Rzeczypospolitej podjęła uchwałę o wezwaniu na pomoc wojsk rosyjskich, w celu zdławienia Konfederacji Barskiej.

    1915 – po pięciomiesięcznym oblężeniu przez armię rosyjską skapitulowała Twierdza Przemyśl

Niedziela
24. Marzec
  • Kartka z kalendarza

    1794 – wybuch Insurekcji Kościuszkowskiej. W opuszczonym przez wojska rosyjskie Krakowie, gen. Tadeusz Kościuszko złożył na Rynku przysięgę narodowi, ogłaszając się Naczelnikiem Powstania i przyrzekając, że władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyje, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będzie.

    1914 – we Lwowie odbyły się obchody 130. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej, które stały się okazją do manifestacji patriotycznej kilku tysięcy członków Związku Strzeleckiego. W przemówieniu wygłoszonym w ratuszu miejskim Józef Piłsudski, wspominając Polaków, którzy zginęli w ostatnich latach w szeregach obcych armii (m.in. w wojnie rosyjsko-japońskiej, czy prusko-francuskiej), stwierdził: czy jeśli już zginąć, to czy nie lepiej ginąć za własną ojczyznę, za sprawę, za wyzwolenie własnego narodu?

    1922 – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił rezolucję o przyłączeniu do Polski Litwy Środkowej.

    1924 – po raz pierwszy w Polsce obchodzono Dzień Kobiet. Obchody zorganizował Centralny Wydział Kobiet Polskiej Partii Socjalistycznej




nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024