Walczyłyście na równi z mężczyznami o to, aby Polska była niepodległa - powiedział w środę szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej kobiety internowane i osadzone w areszcie Olszynka Grochowska.

 

Wpisałyście się, drogie panie, w cały ten szereg pokoleń kobiet wspierających, ale i walczących o niepodległość Rzeczpospolitej. Byłyście kontynuatorkami wielkich niewiast w polskich dziejach Emilii Plater, Aleksandry Szczerbińskiej czy wreszcie Danuty Siedzikówny Inki. Ale nie tylko wspierałyście (tak jak to było po powstaniu listopadowym, styczniowym czy w okresie zaborów) ale walczyłyście o to, aby Polska była niepodległa – wykazywał. Jak dodał, „za tę walkę, ale przede wszystkim za to, że nie straciłyście nigdy wiary w Polskę niepodległą, w odrodzenie Rzeczpospolitej, Polska wam dziękuje”. I moje pokolenie, i następne pokolenia, będą wam za to dozgonnie wdzięczne - zapewnił.

 

W odsłonięciu tablicy na ścianie Aresztu Śledczego Warszawa Grochów wzięli udział m.in: minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, naczelnik wydziału ds. Służby Więziennej w Ministerstwie Sprawiedliwości Witold Mazurek oraz przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiet Internowanych, Więzionych, Represjonowanych w Stanie Wojennym.

 

Na tablicy widnieje napis: „Kobietom z NSZZ Solidarność, ugrupowań niepodległościowych i innych organizacji opozycyjnych, internowanym i więzionym przez władze PRL w Areszcie Śledczym Warszawa Grochów (Olszynka Grochowska) po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r.”.

 

Przed tablicą, którą poświęcił biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, złożono wieńce i wiązanki kwiatów m.in. od Ministerstwa Obrony Narodowej, UdsKiOR, IPN, Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej i Wojewody Mazowieckiego. Przed uroczystym odsłonięciem tablicy w intencji Kobiet Internowanych odbyła się Msza święta w Parafii Najczystszego Serca Maryi, podczas której biskup przekonywał, że „nic nie dzieje się bez udziału bożej opatrzności”.

 

Panie, razem z szefem urzędu Janem Józefem Kasprzykiem, spotkały się również w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z premierem Mateuszem Morawieckim na świątecznym opłatku.

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad