Oddajemy hołd Janowi Piwnikowi w 30. rocznicę sprowadzenia Jego prochów do Wąchocka, gdzie spoczywają do dziś w Opactwie o.o. Cystersów. Oddajemy hołd w osobie „Ponurego” również Jego towarzyszom broni – powiedział do zebranych przy pomniku Jana Piwnika „Ponurego” 17 czerwca 2018 r. w Wąchocku Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Uroczystości zainaugurowała Msza Święta w Opactwie o.o. Cystersów. Przemarsz oraz odegranie hymnu państwowego rozpoczęły drugą ich część, która obyła się przed pomnikiem „Ponurego”.

 

Zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wręczył Medale „Pro Patria”. Wśród odznaczonych znaleźli się: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, insp. Dariusz Augustyniak, Piotr Fitas, mł. insp. Jolanta Jasieńczuk, Monika Łebek, Kamil Pietrasiewicz, Anna Szczykutowicz oraz Agata Świątek.

 

Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że tymi uroczystościami oddajemy hołd także żołnierzom „Ponurego”, którzy (…) nie zadawali pytań „Po co? Dlaczego? Za ile?”, tylko bezinteresownie służyli, bo tak ukształtowała Ich II Rzeczpospolita, tak ukształtował Ich duch narodu odrodzonego po 150 latach niewoli w 1918 r. Oni zgadzali się ze słowami, które wypowiedział Józef Piłsudski, że „W życiu są czasem rzeczy ważniejsze, niż samo życie”.

 

Podkreślając znaczenie patriotyzmu czasu wojny, Szef Urzędu zauważył, jak trudny jest także patriotyzm czasu pokoju, który podobnie jak ten pierwszy: (…) wymaga bezinteresownego poczucia służby wspólnocie. To również patriotyzm, w którym nie zadaje się pytań: „Po co? Dlaczego? Za ile?”, tylko służy.

 

Na zakończenie podkreślił, że wszyscy obecni na uroczystości są częścią sztafety pokoleń, która w przypadku Polski trwa już 1052 lata, od przyjęcia chrześcijaństwa. Zaapelował także, abyśmy pamiętali o tych pokoleniach, które były przed nami, byśmy pamiętali, że przed nami stoi zadanie wychowania kolejnych w duchu służby Polsce i innym.

 

Przed pomnikiem Jana Piwnika odbyła się także ceremonia wręczenia Medali za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK oraz defilada pododdziału honorowego jednostki wojskowej z Kielc, harcerzy i organizacji pozarządowych. Obchody zakończyła inscenizacja walk oddziałów „Ponurego”, podczas której przedstawiono śmierć dowódcy Świętokrzyskiego Zgrupowania Armii Krajowej.

 

Uroczystości i rekonstrukcję współfinansował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Jan Piwnik „Ponury” zginął 16 czerwca 1944 pod Jewłaszami na Grodzieńszczyźnie w walce z Niemcami. Przed śmiercią, na kolanach jednego z lekarzy miał wyszeptać: powiedz żonie i rodzicom, że ich bardzo kochałem, i że umieram jak Polak... I pozdrówcie Góry Świętokrzyskie... Pochowano go na cmentarzu w Wawiórce. Po długich staraniach rodziny, w 1987 r., szczątki zostały ekshumowane. Ponowny pochówek odbył się w czerwcu 1988 r. Podczas trzydniowych uroczystości pogrzebowych, zgromadziło się ok. 100 tys. osób (według relacji Służby Bezpieczeństwa 30 tys.). Szczątki „Ponurego” złożono w klasztorze o.o. Cystersów w Wąchocku.

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad