20 sierpnia 2018 r. przy ul. Zielnej w Warszawie odbyła się uroczystość upamiętniająca zdobycie budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej przez Powstańców Warszawskich. Wzięli w niej udział m.in. Weterani Walk o Niepodległość RP, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz mieszkańcy Warszawy. Obecny był także Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który odczytał list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Zwycięstwo Polaków w walkach o PAST-ę to jeden z największych sukcesów bojowych Powstania Warszawskiego. Zatknięcie biało-czerwonej flagi na górującym nad Warszawą gmachu Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej stało się symbolem heroicznej odwago powstańców i wielkiej nadziei na oswobodzenie stolicy – napisał premier Morawiecki.
Chyląc czoła przed postawą Powstańców Warszawskich, oddajemy hołd jego żołnierzom. Tym, którzy w sierpniu i wrześniu 1944 roku oddali swe życie i tym, którzy jako świadkowie historii są wciąż wśród nas. Wyrażamy naszą wdzięczność i głęboki szacunek wobec ludzi, którzy bez wahania położyli swoją przyszłość na szali wolności o niepodległości Polski – dodał Prezes Rady Ministrów.
Głos zabrał także Stanisław Brzosko „Socha”, który uczestniczył w szturmie na budynek. Wspomniał szczególny moment wyprowadzenia z niego 115 niemieckich jeńców.
Prof. Leszek Żukowski – Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którego siedziba znajduje się w gmachu PAST-y – zaznaczył, że w 2000 roku ówczesny premier Jerzy Buzek przekazał symboliczne klucze do budynku specjalnie powołanej Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego. Od tego dnia jesteśmy nie tylko pełnoprawnymi gospodarzami tego obiektu, ale też staramy się, aby był nadal symbolem Polski Walczącej i wywalczonym miejscem, w którym byli powstańcy mogą przekazywać młodszemu pokoleniu idee walki o niepodległość – powiedział prof. Żukowski.
Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą zdobycie PAST-y. Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk złożył wieniec w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego.
W czasie Powstania Warszawskiego o budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej toczyły się zacięte walki – trwały już od 2 sierpnia. Budynek był bardzo silnie broniony przez Niemców – ponieważ był drugim po Prudentialu najwyższym budynkiem Warszawy, stanowił świetne stanowisko dla snajperów. 20 sierpnia 1944 r. Powstańcy zdobyli budynek, który został jednak poważnie uszkodzony. Pozostał pod ich kontrolą aż do kapitulacji powstania.