Laureatem pierwszego miejsca w ramach XIV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972–1514. Od Cedyni do Orszy” został Michał Szewczak, uczeń warszawskiego XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica. W gali finałowej, która odbyła się 19 czerwca br. w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, udział wziął Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Nie bez powodu uroczystość ta odbywa się w Sulejówku, w którym mieszkał, myślał o Polsce i tworzył jej wizję Marszałek Józef Piłsudski. Jest on autorem słów, które, jak sądzę, są świetnie realizowane przez obecnych na tej sali: że naród, który traci pamięć, przestaje być narodem, a staje się tylko zbiorowiskiem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium. Naród musi być zakorzeniony w przeszłości, a nieodłącznym elementem naszego doświadczenia historycznego jest wiedza o losach polskiego oręża i o tym wszystkim, co powodowało, że przez wieki musieliśmy wykuwać sobie miejsce w tej części Europy i świata, by móc stworzyć Polskę niepodległą, silną i wielką – powiedział Minister Kasprzyk do obecnych na sali im. Ignacego Jana Paderewskiego, dodając:

 

Bardzo serdecznie gratuluję wszystkim laureatom i organizatorom tej jakże ważnej olimpiady, a przede wszystkim dziękuję nauczycielom i wychowawcom, że tak wspaniale przygotowali Państwo uczniów do finału konkursu. Bez olimpiady im. mjr. Marka Gajewskiego nie można już sobie wyobrazić współczesnej polskiej edukacji, która ma zakorzeniać nas w przeszłości po to, abyśmy wspólnie mogli budować współczesność i marzyć o przyszłości – zakończył Szef UdSKiOR.

 

Podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk, w uznaniu szczególnych zasług w krzewieniu postaw patriotycznych wśród młodzieży, uhonorował medalami „Pro Patria” pedagogów, którzy od szeregu lat przygotowują licealistów do startu w olimpiadzie: Piotra Jelskiego, Danutę Kopińską-Kołowacik, Barbarę Lewandowską, Lesława Malickiego, Alicję Potocką, Justynę Srokę, Tomasza Wesołowskiego i Małgorzatę Zelek.

 

Minister Kasprzyk wspólnie z Dyrektorem Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego dr. Janem Tarczyńskim wręczył nagrody laureatom konkursu. Podziękowania w formie upominków trafiły również do dziesięciu nauczycieli uczniów, którzy zostali najwyżej sklasyfikowani w tegorocznej edycji olimpiady.

 

--

„Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” to olimpiada tematyczna adresowana do zafascynowanych historią uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów zainteresowanych szeroko rozumianą historią wojskowości. Co roku w zawodach bierze udział niemal 3000 uczniów. Olimpiada jest rozgrywana w trzech etapach od listopada do czerwca, a jej zwieńczeniem są zawody finałowe w Warszawie, którym towarzyszą atrakcje dla uczestników i ich opiekunów. Zwycięzcy rywalizacji otrzymują cenne nagrody oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wybranych uniwersytetach.

 

Organizatorami Olimpiady są: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 


nr 11 (407) listopad 2024

listopad