Mszą świętą  w intencji  Ojczyzny i Jej Obrońców rozpoczęły się 1 września 2016 r. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz przypadającej tego dnia 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W uroczystościach organizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wzięli udział kombatanci oraz działacze opozycji antykomunistycznej, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.


W południe rozpoczęły się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie, dokonano uroczystej zmiany wart i złożono wieńce.

Minister Obrony Narodowej Antonii Macierewicz mówił podczas uroczystości, że fundamentami zdolności i siły, jakie Polacy pokazali w ciągu drugiej wojny światowej,  była tradycja narodowa i wiara chrześcijańska, a także polska armia. Ta armia, która tak długo potrafiła przeciwstawiać się jednemu i drugiemu okupantowi; ta armia, która nawet po dramacie Powstania Warszawskiego potrafiła wydać z siebie Żołnierzy Niezłomnych; ta armia, która potrafiła - mimo późniejszych dramatycznych losów i próby zdeprawowania Polaków - przenieść rycerskiego, szlachetnego ducha niepodległej Polski tak, że przyszedł dzień odbudowy niepodległego państwa polskiego. Siła armii polskiej jest gwarantem niepodległości naszego kraju i jest gwarantem pokoju w tej części Europy. To jest przesłanie, o którym musimy, szczególnie w rocznicę tego straszliwego napadu dwóch imperiów na Polskę i Europę, pamiętać. Minister dziękował kombatantom i weteranom, którzy reprezentują wielkość, siłę i ducha pokolenia niepodległej Polski. Dzięki temu, że go nam przekazaliście możemy dzisiaj mówić: Niech żyje Polska.

Na tablicach na Grobie Nieznanego Żołnierza są tablice z nazwami pól bitewnych, które znaczyły szlak na zachodzie i wschodzie, w wojnie obronnej 1939 roku  i następnych kampaniach, które były udziałem żołnierza polskiego. To była droga orężna, ale to była też polska droga krzyżowa – mówił podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Przypomniał, że 77 lat temu Polska za sprawą paktu pomiędzy dwoma totalitaryzmami faszystowskim i sowiecki miała zostać wymazana z mapy świata i miały też zniknąć wartości, którymi kierował się nasz naród. Przytoczył też fragment wiersza Kazimierza Wierzyńskiego opublikowany w przeddzień wybuchu wojny, który zdaniem Szefa Urzędu oddaje tamtego ducha:
„…Święty Boże,
O sprawiedliwą bijemy się rzecz:
O naszą wolną wolę,
O naszą ziemię i morze,
O matki krzyż na czole -
Pobłogosław nasz miecz.
O polskie kości na Wawelu,
O cmentarze ojcowskie,
Na których znak Twój świeci.
O lata przeszłe i przyszłe,
O góry nasze, o Wisłę,
O nasze żony i dzieci,
O dolę daleką i bliską,
O prawa ludzkie i boskie,
O wszystko...”

W uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza obok kombatantów wzięli także udział m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałek Senatu Maria Koc, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, , prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz liderzy ugrupowań parlamentarnych – Grzegorz Schetyna, Ryszard Petru i Paweł Kukiz.
Po południu kombatanci zostali zaproszeni na uroczyste spotkanie w Pałacu Belwederskim, na którym w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy powitał ich minister Wojciech Kolarski.

Podczas uroczystości p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych  Jan Józef Kasprzyk uhonorował Medalem „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945” majora Czesława Mostka.
 
To symboliczne, że możemy spotkać się z weteranami w tym szczególnym miejscu. To powrót do wspaniałej tradycji, kiedy w tych murach w Belwederze Marszałek Józef Piłsudski spotykał się z powstańcami styczniowymi. Przyjmował ich 22 stycznia, w kolejne rocznice wybuchu Powstania Styczniowego. I mam nadzieję, że tradycją stanie się, że w miejscu służby i pracy Marszałka Piłsudskiego weterani walk o niepodległość, następcy tamtych powstańców, będą spotykali się z tymi, którzy kształtują współczesne oblicze Rzeczypospolitej – mówił podczas uroczystości p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Podkreślił, że to ważne, że żołnierze sprzed 77 lat i weterani opozycji antykomunistycznej są razem dzisiaj z Ministrem Obrony Narodowej, dowódcami sił zbrojnych oraz przedstawicielami Senatu i Sejmu. Bo przecież to od nich zależy jak będą traktowani kombatanci.

Spotkanie zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024