Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wziął udział w gdańskich uroczystościach 110. rocznicy wymarszu 1. Kompanii Kadrowej.

Mszą św. w Kościele Garnizonowym Wojska Polskiego w Gdańsku-Wrzeszczu rozpoczęły się gdańskie obchody 110. rocznicy wymarszu 1. Kompanii Kadrowej. Po liturgii za poległych i zmarłych legionistów komendanta Józefa Piłsudskiego uczestnicy w szyku przeszli pod pomnik Marszałka, gdzie kontynuowano uroczystości. W ich trakcie minister Lech Parell został uhonorowany złotym krzyżem Związku Piłsudczyków.

 

Tutaj w Gdańsku idziemy drugi raz w takim marszu, a trzeci raz świętujemy wymarsz 1. Kompanii Kadrowej. Tak też dzieje się w całej Polsce. Ta siła pamięci, tradycja wzbiera. Mija 110 lat od tego wydarzenia, a jest ono bardziej pamiętane niż kilkadziesiąt lat wcześniej. I chcielibyśmy, aby tak właśnie było, bo podczas tych rocznicowych obchodów manifestujemy swoje głębokie więzy z bohaterami walk o wolność Polski. A wiemy, czujemy to wszyscy, że zasłużyli oni na naszą wdzięczność. Pragnę zatem wyrazić jeszcze raz wielkie uznanie członkom Związku Piłsudczyków, tu w Gdańsku, Pan Andrzejowi Adamczykowi, ale także w całym kraju, za to że organizują te uroczystości, za to że przypominają to wielkie wydarzenie, które było zaczątkiem czegoś, co skończyło się naszą niepodległością. Co w związku z tym trwa w nas i jest godne tego, byśmy to pamiętali i rozwijali mówił Szef UdSKiOR Lech Parell.

 

Na zakończenie uroczystości przed pomnikiem złożono kwiaty, a organizatorzy zaprosili na tradycyjną grochówkę.

Uroczystości zabezpieczała 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej z kmdr. Tomaszem Laskowskim, dowódcą Garnizonu Gdańskiego.
 
-----

Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej  zrzesza członków zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Na początku 2024 roku w Związku działało: 31 Okręgów oraz 21 Oddziałów krajowych i 3 Oddziały zagraniczne.  Do 1998 r. Związek, działał pod nazwą Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego (TPJP). 

TPJP  powstało 13 września 1988 r. z inicjatywy działaczy niepodległościowych, intelektualistów i aktorów, ludzi nauki, kultury i sztuki, kombatantów i żołnierzy WP.  W dniu 10.12.1988r. odbył się I Walny Zjazd na którym wybrano władze stowarzyszenia.
Uchwałą ZG TPJP z dn. 23 września 1989 r. powołano redakcję organu prasowego Stowarzyszenia "Piłsudczyk", który początkowo wydawany był jako biuletyn, a od 1994r. przyjął formę kwartalnika społeczno-historycznego. Do 2019 roku wydano 75 numerów pisma. TPJP posiadał własny sztandar i odznakę z wizerunkiem Marszałka J. Piłsudskiego. Uroczyste poświęcenie Sztandaru odbyło się 25 kwietnia 1993 r. w Katedrze Polowej WP z udziałem córki Marszałka p. Jadwigi Piłsudskiej – Jaraczewskiej.

 

Celami statutowymi Towarzystwa, które również zostały przyjęte w Statucie ZPRP TPJP  było: propagowanie czynu i myśli państwowotwórczej Józefa Piłsudskiego, kształtowanie postaw obywatelskich na podstawie idei, jakie głosił, patriotyczne wychowanie młodzieży, opieka nad miejscami pamięci narodowej, gromadzenie pamiątek związanych z naszych patronem i czynem niepodległościowym. Jednym z nadrzędnych zadań jest współpraca ze szkołami i młodzieżą oraz organizacjami i stowarzyszeniami kultywującymi tradycje niepodległościowe.

 

W preambule deklaracji programowej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego ( Związek Piłsudskiego RP), (następnie ZPRP TPJP) zapisano:
 - Jesteśmy Piłsudczykami. Łączy nas miłość do Człowieka, który wbrew wszystkiemu i wszystkim budował w ludziach wiarę w przyszłą Niepodległą i do tej Niepodległości naród doprowadził.  Jesteśmy Piłsudczykami. Chcemy, aby postać i dzieło Komendanta wrastały w narodową pamięć, aby stały się wzorem i drogowskazem dla pokoleń Polaków.
 - Jesteśmy Piłsudczykami. Dążymy do tego, aby w warunkach tworzenia nowego ładu i transformacji ustrojowej w Polsce, myśl państwowa Józefa Piłsudskiego miała istotny wpływ na działalność władz i elit politycznych.
- Jesteśmy Piłsudczykami. Tak jak On dążymy do państwa prawa i demokracji, z silną władzą wykonawczą wykluczającą anarchię.

 
 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad