Z okazji 91. rocznicy utworzenia Grobu Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się 2 listopada 2016 r. uroczystość, w której wziął udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Podczas ceremonii został odczytany akt ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza. Oddano salwę honorową i złożono wieńce.

 

Ceremonię zakończyła defilada pododdziałów, na czele której maszerowała Orkiestra Wojskowa z Warszawy, za nią Kompania Reprezentacyjna WP, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych i szkół. Na uroczystość przybyły delegacje władz państwowych i samorządowych. Ministra Obrony Narodowej reprezentował Podsekretarz Stanu Wojciech Fałkowski. Gospodarzem uroczystości był Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb.

 

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie został odsłonięty 2 listopada 1925 r. Miał być hołdem dla wielu żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w obronie kraju. Wcześniej Jadwiga Zarugiewiczowa (wybrana spośród wielu matek, które utraciły synów w walce za Ojczyznę) wskazała jedną z trzech trumien, w których znajdowały się szczątki nieznanych żołnierzy, ekshumowane z Cmentarza Obrońców Lwowa (zwanego również Cmentarzem Orląt Lwowskich). Wybrana przez nią trumna została uroczyście przetransportowana do Warszawy i złożona pod arkadami Pałacu Saskiego. GNŻ stał się panteonem narodowej pamięci, miejscem składania kwiatów podczas uroczystości państwowych i wojskowych oraz oficjalnych wizyt zagranicznych delegacji wysokiego szczebla. W grudniu 1944 roku, w odwecie za Powstanie Warszawskie, okupant wysadził w powietrze Pałac Saski. Los zrządził, że z monumentalnej kolumny ocalały tylko arkady kryjące Grób, który po wojnie odrestaurowano wg projektu Zygmunta Stępińskiego.Grób Nieznanego Żołnierza, niezależnie od ideologii i podziałów, pozostał Panteonem Narodowej Pamięci - miejscem obdarzanym przez wszystkich czcią i szacunkiem.

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad