W Zaczerniu pod Rzeszowem 11 stycznia 2017 r. p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w imieniu Prezydenta Polski Andrzeja Dudy odznaczył ppor. Genowefę Błoniarz Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości przyznawanym za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego.

 

To odznaczenie to podziękowanie, a także dowód na to, że Państwo Polskie pamięta o swoich bohaterach. O tych, którzy z odwagą poświęcali swoje zdrowie i życie wierząc w wolną Polskę. O tych, dla których umiłowanie ojczyzny stanowiło wartość nadrzędną. Ta pamięć jest nie tylko ważna jako dowód uznania dla osób takich, jak Pani Porucznik. Jest ona przede wszystkim ważna dla kolejnych pokoleń, które mogą i powinny czerpać z przykładu życia tych, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnym i niepodległym kraju – powiedział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Ppor. Genowefa Błoniarz, urodzona w 1924 r. w Zaczerniu, służyła w Armii Krajowej. Pochodzi z patriotycznej rodziny zaangażowanej w konspirację niepodległościową. Jej ojciec Wojciech i młodszy brat Władysław byli podczas wojny członkami AK, a następnie działali w strukturach Zrzeszenia WiN na Rzeszowszczyźnie. Pani Genowefa Błoniarz w maju 1942 r. została zaprzysiężona w szeregi Armii Krajowej przez Józefa Stopę na Placówce Jasionka „Jabłoń” Obwód AK Rzeszów Okręg Kraków. W organizacji przyjęła pseudonim „Ela”, pełniła funkcję łączniczki komendantki Wojskowej Służby Kobiet. Przenosiła raporty i meldunki oraz rozkazy, rozprowadzała prasę konspiracyjną. Razem z ojcem i bratem, po wkroczeniu na Rzeszowszczyznę w lipcu 1944 r. wojsk sowieckich i Armii Berlinga, kontynuowała poakowską działalność konspiracyjną w Zrzeszeniu WiN. Gdy jej ojciec został aresztowany i w 1948 roku skazany na karę śmierci, później złagodzoną na dożywocie, sama wychowywała swoje młodsze rodzeństwo.

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad