W Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu 17 stycznia 2017 r. obyła się premiera filmu „Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942-1944”. W uroczystości uczestniczył p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który został uhonorowany Odznaką Zasługi dla ŚZŻAK Okręg Zamość.
Tym filmem w jakimś sensie spłacamy dług zaciągnięty przez każde pokolenie rodzące się już po II wojnie światowej wobec tych, którzy 75 lat temu, narażając swoje zdrowie i życie, podjęli się walczyć o niepodległą Polskę. Tym filmem wypełniamy też powinność, która spoczywa na współczesnym pokoleniu tak, aby historia – dramat Zamojszczyzny lat II wojny światowej był znany szerzej, niż tylko mieszkańcom Zamojszczyzny i tym, którzy zajmują się historią jako zawodowi historycy.
Młodemu pokoleniu wychowanemu w wolności trzeba uświadamiać takimi filmami, że o niepodległość i wolność należy dbać każdego dnia, aby jej nie utracić. Można to robić tylko wtedy, dopóki jest, bo gdy jej nie ma, to wówczas, jak pisał jeden z najpopularniejszych w okresie międzywojennym autor szlagierów, a potem poeta emigracyjny Marian Hemar, a doświadczyli tego obecni tu weterani: ,,ziemia jest głuszą daremną, a niebo jest ciemną otchłanią”. Ojczyznę trzeba kochać każdego dnia, ale Oni – to wspaniałe pokolenie obecne wśród nas pokazało nam, że trzeba czasem też nawet o nią walczyć i ceni się dopiero wolność wtedy, kiedy się ją traci.
Wczoraj, jadąc na dzisiejsze spotkanie odwiedziłem Pana kpt. Władysława Bąbika, uczestnika Powstania Zamojskiego z Batalionów Chłopskich. Pan Kapitan ma 101 lat. Podzielił się ze mną taką refleksją: „Teraz niektórzy podważają sens naszej walki, mówią, że zrywy niepodległościowe nie miały sensu, bo często były przegrane. A ja im wtedy odpowiadam tak: a co będziecie czynić, jak będziecie reagować, kiedy ktoś wejdzie do waszego domu i uderzy waszą matkę? Nie staniecie w obronie?” To piękne świadectwo. To co uczynili 75 lat temu żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich było reakcją na to, że Niemiec, a później Ukrainiec wszedł do naszego domu, a potem uderzył naszą matkę. Oni stanęli w obronie nie pytając: czy to ma sens? Bo tak postępuje syn każdej matki, a tą naszą matką w każdym pokoleniu jest Rzeczpospolita – powiedział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk
Film powstał z inicjatywy Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Posła Sławomira Zawiślaka. Produkcja była współfinansowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Powstanie Zamojskie (1942-1944) było odpowiedzią na próby wysiedlenia mieszkańców Zamojszczyzny przez Niemców, a także prowadzone przez nich akcje pacyfikacyjne. W trakcie działań podejmowanych głównie przez żołnierzy Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich dochodziło do licznych akcji dywersyjnych – atakowano transporty kolejowe, posterunki. Podczas Powstania Zamojskiego doszło także pod Osuchami do największej bitwy partyzanckiej na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej. Dzięki Powstaniu Trzecia Rzesza przerwała wysiedlanie miejscowej ludności.