4 kwietnia w Urzędzie Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy odbyło się spotkanie „Wspominamy Olgę w pierwszą rocznicę śmierci”. W wieczorze wspomnieniowym poświęconym Oldze Johann wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
W czasie uroczystości zebrani obejrzeli film o zmarłej. W jednej ze scen, Olga Johann opowiada o tragicznej śmierci swojej mamy, która została zastrzelona przez niemieckiego żołnierza na warszawskiej Ochocie, gdzie mieścił się bazar „Zieleniak”. Prawie dwuletnia wówczas Olga przeżyła, bo mama zakryła ją własnym ciałem. Świadkowie zaopiekowali się nią i wywiesili ogłoszenia informujące o osieroconej dziewczynce. Dzięki temu Olgę znalazła babcia.
Jako człowiek urodzony na Ochocie miałem ten zaszczyt, honor i przyjemność przejść wraz z nią przez „Zieleniak” (…) i to miejsce, gdzie zginęła mama Olgi. To było niezwykłe doświadczenie, ponieważ opowieść Olgi o tych miejscach pokazała, że historia trwa. To, co miało miejsce siedemdziesiąt parę lat temu jest nadal żywe. Żywe, ponieważ żyje w pamięci tych, którzy starają się o tych wydarzeniach, o tych miejscach ważnych dla naszego miasta pamiętać i utrwalać tę pamięć – powiedział Jan Józef Kasprzyk. Dodał, że w filmie pojawia się gorący apel, aby w tym miejscu, gdzie była gehenna „Zieleniaka” nie powstał apartamentowiec. To było dla nas, jako radnych Ochoty ogromne wyzwanie. Nieraz o tym rozmawialiśmy. Na szczęście ten apartamentowiec nie powstaje. Jest zmodernizowany bazarek „Zieleniak”, jest upamiętnienie, i za chwilę – miejmy nadzieję – będzie izba pamięci tych, którzy przez „Zieleniak” przeszli. Tak jak Olga, ponieważ każda jej opowieść o historii niosła ze sobą przesłanie na współczesność. Ona doskonale potrafiła z przeszłości wydobyć fundament dla współczesności i marzeń o przyszłości. Doskonale potrafiła swoją gawędą łączyć przeszłość ze współczesnością i przyszłością. To była niezwykła umiejętność i cecha – podkreślił Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Minister Kasprzyk zaznaczył, że o Oldze Johann trudno mówić w czasie przeszłym. Olga jest z nami. W filmie opowiada tak, jakby siedziała razem z nami i opowiadała o tej przeszłości, z której bierze się współczesność i przyszłość – mówił Szef UdSKiOR.
W wieczorze wspomnieniowym udział wzięli m.in.: mąż Olgi Johann – Wiesław Johann, Przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych sędzia Bogusław Nizieński, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, poseł na Sejm RP Jarosław Krajewski, prezes Polskiej Fundacji Narodowej Cezary Jurkiewicz, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz warszawscy radni.
Olga Johann (ur. 8.10.1942, zm. 5.04.2017) była psychologiem, socjologiem, nauczycielem akademickim, działaczką opozycji antykomunistycznej, znaną działaczką społeczną i samorządową. W latach 2002-2006 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Od 2014 r. zasiadała w Radzie m.st. Warszawy, której była wiceprzewodniczącą. 13 grudnia 2016 r., w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, prezydent Andrzej Duda odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności, a 11 kwietnia 2017 r. pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.