15 maja 2018 roku polska delegacja, w skład której weszli żołnierze 2. Korpusu Polskiego z kraju i z zagranicy, prezesi największych organizacji kombatanckich, działacze opozycji antykomunistycznej oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych i duchowieństwa, udała się do Republiki Włoskiej w związku z 74. rocznicą bitwy o Monte Cassino.
Tego dnia uczestnicy wyjazdu udali się do Instytutu Polskiego w Rzymie na projekcję filmu dokumentalnego pt. „Aby świat nie zapomniał" o żołnierzach generała Andersa. Po projekcji natomiast została otwarta wystawa planszowa „Armia Andersa – Szlak Nadziei”.
Jestem wzruszona. Drodzy kombatanci, weterani. Wy znacie tę historię, ja znam tę historię, ale świat jej nie zna. Ta wystawa była już w kilku miejscach na świecie. Ważna jest historia Polski. Widzimy teraz ostatnio, że nie chodzi tylko o Polskę, o nas, ale o historię w ogóle. Widzimy ostatnio różne wypowiedzi, ten potworny brak wiedzy historycznej. Ja prawdopodobnie odczuwam to więcej niż ktokolwiek, bo mieszkałam tyle lat w Stanach Zjednoczonych i mam syna, który tam studiował, uczył się historii. Tam nic nie mówiło się o II wojnie światowej. Jak możemy się więc dziwić, że świat o tym nie wie – powiedziała senator Anna Maria Anders, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego.
Jeżdżę dookoła świata i ludzie pytają mnie dlaczego jest tylu Polaków na świecie, dlaczego jest prawie 12 milionów Polaków w Stanach Zjednoczonych. Właśnie dlatego, że były te wywózki, o których świat nie wie, była Syberia i Katyń – podkreśliła Anna Maria Anders.
Wieczorem delegacja na czele z Szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Józefem Kasprzykiem złożyła wieniec przed pomnikiem ojca niepodległości, Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Marszałek Piłsudski pokazał Polakom, że warto wierzyć w Niepodległą Polskę, że ta wiara dokonuje cudów – powiedział minister Kasprzyk podczas uroczystości.